Атака на предния край на противниковата отбрана и бой за изпълнение на близката задача

Атака на предния край на противниковата отбрана и бой за изпълнение на близката задача

 

Атаката започва с излизането на танковите и мотопехотните подразделения в боен ред на рубежа за преминаване в атака в заповяданото време. От този рубеж те атакуват противника като се предвижват стремително към предния край на неговата отбрана.

Когато мотопехотните и танковите подразделения атакуват в брониран боен ред танковете и бойните машини на пехотата преодоляват минните полета на противника обикновено самостоятелно, с използване на тралове, а бойната и друга техника – през устроените проходи.

При атака на мотопехотните подразделения в пеши строй бойните машини на пехотата с приближаването към рубежа за спешаване увеличават скоростта и догонват танковете. С излизането на този рубеж личния състав на мотопехотните подразделения по команда на командирите на роти се спешава бързо, развръща се във верига и след танковете по техните коловози и през устроените проходи преодолява минните полета на противника.

Бойните машини на пехотата, които имат минни тралове, преодоляват минните полета самостоятелно. Бойните машини на пехотата и другата техника, които нямат тралове, след като преодолеят минните полета през устроените проходи, догонват подразделенията си и с огън поддържат атаката им.

Танковите и мотопехотните подразделения преодоляват минните полета под прикритието на огъня на артилерията.

Мотопехотните подразделения при атака както на бойни машини на пехотата, така и в пеши стой се движат колкото може по-близо до танковете, за да осигурят тясно огнево взаимодействие с тях и да не дадат възможност на противника да ги откъсне от танковете.

С приближаването на танковите и мотопехотните подразделения до рубежа за безопасно отдалечение от разривите на своите снаряди (мини, гранати), артилерията по команда (сигнал) на командира на батальона пренася огъня в дълбочина. Безопасното отдалечение за мотопехотните подразделения, които атакуват в пеши строй е 400 м (от разривите на гранатите – 200 м), на бойни машини на пехотата – 300 м, а за танковите подразделения – 200 м.

В точно заповяданото време (“Ч”) танковите и мотопехотните подразделения стремително атакуват предния край на отбраната на противника, унищожават живата му сила и огневите средства, овладяват опорните пунктове и без да спират, продължават атаката в дълбочина.

Със започване на атаката придаденият артилерийски дивизион (батарея) и минохвъргачната батарея непрекъснато подавят и унищожават противника в системата на огневата поддръжка на атаката по метода на последователно съсредоточаване на огъня, със съсредоточен огън, огневи вал или с огън по отделни цели. Пренасянето на огъня в дълбочина или по новоразкрити цели става по команда (сигнал) на командира на батальона (ротата).

Батальонната и придадената артилерия се преместват по заповед на командира на батальона. Преместването започва, след като ротите от първия ешелон овладяват взводните опорни пунктове на предния край на противниковата отбрана и се осъществява от рубеж на рубеж след ротите от първия ешелон.

 Взводовете на зенитното подразделение обикновено действат след мотопехотните роти от първия ешелон на разстояние до 200 м, водят непрекъснато разузнаване за въздушния противник и с огън от движение или с кратки спирания – прикриват атакуващите подразделения от удари от въздуха.

Противотанковият резерв се премества след една от ротите от първия ешелон с готовност да отразява контраатаките на противниковите танкове и да решава други задачи, поставени от командира на батальона.

Придаденото огнеметно подразделение настъпва в бойния ред на една от първоешелонните роти, като води огън по команда на командира на ротата или самостоятелно. Когато огнеметното подразделение е в резерв, то се премества заедно с противотанковия резерв или с общовойсковия резерв по разпореждане на командира на батальона.

    Командно-наблюдателният пункт на батальона се премества след ротите от първия ешелон на разстояние, не по-вече от 300 м. Тиловият пункт за управление на батальона се премества заедно с основната част на тила на отдалечение 3-5 км зад първоешелонните подразделения.





{START_COUNTER}