Действие на МБ при провеждане на ОП и при изнасяне и развръщане на противника

Действие на батальона при провеждане на огнева подготовка и при изнасяне и развръщане на противника

 

Активните бойни действия на батальона от първия ешелон на бригадата започват след оттегляне на предния отряд от последния рубеж. Артилерията с огневи средства от запасни позиции изпълнява задачи по поддръжка боя и осигуряване оттеглянето на предния отряд. След пропускането на оттеглящите се подразделения, батальонът трябва да е готов да поеме боя с предните подразделения на противника. Тяхната атака обикновено се отразява от запасни позиции на огневите средства.

 

До започване на настъплението на противника назначените в ротите дежурни танкове, бойни машини на пехотата и други огневи средства от запасни (временни) огневи позиции имат постоянна готовност за унищожаване на отделни противникови групи, които водят разузнаване, правят проходи в загражденията или се опитват да проникнат в дълбочина на отбраната. Останалите подразделения, поддържайки готовност за отразяване на противникови атаки, усъвършенстват инженерното оборудване на позициите и извършват техническо обслужване на въоръжението, танковете и бойните машини на пехотата. Дежурните зенитни средства и личния състав на подразделенията, определени за борба с въздушния противник, се намират в готовност за откриване на огън по неговите самолети, вертолети и други въздушни цели. Привеждат се в готовност силите и средствата за аерозолна маскировка.

 

Командирът на батальона въз основа на лично наблюдение и данните от разузнаването е длъжен своевременно да установи подготовката на противника за настъпление, началото на изнасянето и развръщането му, да доложи за това на командира на бригадата, да уточни задачите на подразделенията и да ги приведе в готовност за отразяване настъплението на противника.

 

Разузнаването с бой и атаката на предните противникови подразделения (отряди) се отразяват с огън от определени средства и от подразделения, отбраняващи се на тези направления, от временни огневи позиции. Наблюдението за противника се усилва. След отразяване на атаката разкрилите се огневи средства по заповед на командира на батальона скрито сменят огневите позиции.

 

Проходите, направени от противника в загражденията, незабавно се затварят, а ако това е невъзможно да се направи, по тях се подготвя огън от артилерията и другите средства.

 

Със започване на огневата подготовка на атаката на противника командирът на батальона, като води непрекъснато наблюдение, уточнява задачите на подразделенията, щатната и придадената артилерия и другите огневи средства за поразяване на разкритата артилерия, танкове, другите бронирани машини и пехотата на противника, които се придвижват или подготвят за атака. При използване на средства за масово поразяване на противника или възникване на радиационни и химически опасни аварии, които влияят на бойните действия на батальона, той е длъжен да направи оценка на радиационната и химическата обстановка, да вземе мерки за запушване на брешовете в бойния ред, за възстановяване на управлението, огневата система, загражденията и взаимодействието и за ликвидиране на последствията от ОМП, радиационните и химически опасни аварии.

 

Личния състав се укрива в шчелите, блиндажите, убежищата, бойните машини на пехотата (танковете), на дъното на окопите и траншеите в готовност бързо да заеме местата си на позициите за отразяване на атаката. При използване от противника на отровни вещества и бактериални (биологични) средства, личния състав поставя средствата за индивидуална защита.

 

При достигане на колоните на основните сили на противника в обсега на далекобойността на собствената и придадената артилерия, със съсредоточени огньове тя им нанася поражение, като се стреми да наруши техния походен ред. Последователно откриват огън по противника и противотанковите средства и танковете на предния край на отбраната. Средствата за противовъздушна отбрана прикриват действията на огневите средства от огъня на въздушния противник.

 

При достигане на противника на рубежа  за развръщане във взводни колони артилерията изпълнява планираните ПЗО, а огън откриват бордовите картечници на машините. Дежурните огневи средства недопускат устройване на проходи в нашите заграждения от разградителни групи по различни способи и преминаването на разузнавателни групи на противника. Противотанковият резерв е готов да се развърне на целесъобразен рубеж по сигнал от командира на батальона при уточняване направлението на удара с танковете на противника.

 

При достигане на противника на рубежа на съсредоточените огньове на ротите, личният състав по команда заема огневите си позиции и при подаване на сигнал уточнените средства участват в неговото изпълнение. 





{START_COUNTER}