Водене на отбранителния бой

 

Водене на отбранителния бой

 

Активните бойни действия на батальона от 1ешелон на бригадата, ще започнат след завършване боя на последния междинен рубеж в полосата за осигуряване. Със своите средства  от запасни позиции батальона ще изпълнява задачата по поддръжка на боя и осигуряване оттеглянето на предния отряд. След пропускане на оттеглящите се подразделения, батальона трябва да бъде готов да приеме боя с авангардите на противника. Тяхната атака се отразява обикновено от запасни позиции на огневите средства.

 

В случай, че авангарда на противника овладее част от 1 или 2 траншея с огъня на всички средства, развръщане на противотанковия резерв, а в някои случаи и с контраатака, батальона възстановява отбраната.

 

С овладяване на полосата за осигуряване от авангардите, противника ще започне създаване на боен ред за пробив на главната полоса. КБ насочва усилията на разузнаването за разкриване огневите позиции  на артилерията  за непосредствена поддръжка, КНП и РЛС, своевременно докладва на командира на бригадата и уточнява задачите на артилерията стреляща от ЗОП.

 

Настъплението на противника обикновено ще се предшества от огнева подготовка. С получаването на данни за започналото развръщане, по сигнал на КБ личния състав заема укритията, БМП и танковете.

 

Наблюдателите е целесъобразно да се назначат от картечно-артилерийските подразделения. Зенитните средства имат готовност да унищожат бойни вертолети на противника нанасящи удари по опорните пунктове.

 

В хода на огневата подготовка на противника, чрез лично наблюдение, КБ уточнява състава на противника пред района за отбрана направлението на удара му и докладва на командира на бригадата.

 

Едновременно с това управлява поразяването на подхождащите колони, минохвъргачните секции и разградителните групи. Щатните и придадени  противотанкови средства, танкове, БМП, обикновено откриват огън по бронираните средства на противника от разстояние което позволява да им се нанесе действително поражение.

 

С преминаването на главните сили в атака, пред фронта на батальонния район за отбрана се създава плътен противотанков огън  и огън от стрелковото оръжие, в съчетание с НЗО на щатната и подържаща артилерия и инженерните заграждения, за сриване атаката на противника и недопускане вклиняване в отбраната.

 

След отразяване атаката КБ незабавно възстановява огневата система.

 

Противотанковите средства, танковете и БМП сменят досега заеманите позиции. Подразделенията на батальона се попълват с боеприпаси и се подготвят за отразяване на следваща атака.

 

Промъкналите се в отбраната отделни бронирани цели се унищожават с флангов огън от танковите засади и със средствата за близка борба в механизираните подразделения.

 

При вклиняване на противника, заелите съвместни опорни пунктове  подразделения преминават към кръгова отбрана, разчленяват бойния ред на настъпващите и приковават максимално сили и средства с огъня си с което намаляват темпа им за настъпление.

 

В населените пунктове след заемането им, част от сградите се разрушават, с което се затруднява достъпа до заеманите от своите подразделения сгради.

 

Боя в обкръжение трябва да се води упорито, с пълно напрежение на силите, при непрекъсната поддръжка от огневите средства извън обкръжение. Ако има подразделения които не са атакувани от противника, те се снемат и заемат опорни пунктове в дълбочина на най-застрашеното направление.

 

Механизираните взводове, отбраняващи се самостоятелно с разрешение на КБ заемат запасни огневи позиции.  Борбата в междините между опорните пунктове се води с широко използване на засади и внезапни огневи удари по вклинилата се групировка. При наличие на възли от загражденията същите се взривяват от охраняващите ги подразделения по сигнал на КБ. Ако се създават брешове или противника се е вклинил по фланговете, се развръща ПТРез, а в някои случаи се иска съдействието на бригадните средства.

 

След овладяване от противника на 1ешелоните ротни опорни пунктове, КБ привлича всички сили и средства за недопускане разширяване на пробива встрани и за окончателно спиране на настъплението в границите на батальонния район за отбрана, с което дава възможност за провеждане на контраатака с 2ешелон на бригадата . При наличие на сили батальона може да участва в контраатаката.

 

В хода на боя с вклинили се незначителни средства на противника, КБ трябва да определи възможността за провеждане на контраатака с 2ешелон.

 

Най-благоприятни условия се създават когато:

 

     - противника е спрян надеждно в границите на 1ешелонните РОП;

 

     -  наличието на боеспособен 2ешелон;

 

     -  възможност за създаване на превъзходство над противника и надеждното му поразяване на направлението за контраатака;

 

     -  надеждно подавяне или откъсване на неговите резерви.

 

След вземането на решение за контраатака КБ го докладва на командира на бригадата и след утвърждаването му поставя (уточнява) задачите на подразделенията.

 

Контраатаката се провежда внезапно, без излишна загуба на време във фланг на вклинилия се противник в направление осигуряващо бърз разгром на противника и съединяване с подразделенията останали в обкръжение. След възстановяване на отбраната се вземат мерки за възстановяване на огневата система, загражденията, взаимодействието, а така също и за създаване на резерви.

 

Зенитната батарея унищожава преди всичко вертолетите за огнева поддръжка. В хода на боя съсредоточава усилията си за прикриване на тези подразделения от батальона които изпълняват главната задача.

 

Със започване на огневата подготовка на противника батальона от 2 ешелон на бригадата ще бъде подложен на удари с авиация и далекобойна артилерия. Личния състав заема укритията, а зенитната батарея отразява ударите на авиацията, за това може да се използва и огъня на стрелковото оръжие и зенитните картечници на танковете.

 

При боя на първата позиция в близост до отбраната на батальона от 2 ешелон може да бъде стоварен ТВД или да действа обхождащ отряд. С разкриването им КБ оценява техния състав и определя необходимите сили  за унищожаването им.

 

За унищожаване на обхождащ отряд в зависимост от състава му може да се отдели до рота или целия батальон. С разкриване изнасянето му,  след като докладва на Командира на бригадата, КБ поставя задачи на определените подразделения. Механизираната (танкова) рота се изнася скрито към противника използвайки условията на местността, развръщат се, атакува го внезапно в фланг и с дръзки действия го разгромява. Атаката се предшества  от огневи нальот на цялата артилерия на батальона. За недопускане на проникване на противника в дълбочина, на направлението му за изнасяне се развръща противотанковия резерв.





{START_COUNTER}