Заемане на отбраната, създаване на боен ред и огневата система.

Заемане на отбраната, създаване на боен ред и огневата система

 

Батальонът заема района си за отбрана в зависимост от създалата се обстановка. При преминаване към отбрана от непосредствено съприкосновение с противника особено внимание се отделя на създаването в съответствие с решението на командира на батальона в най-кратки срокове на бойния ред, огневата система, инженерните заграждения и фортификационното оборудване на заемания район.

 

При преминаване към отбрана без съприкосновение с противника изнасянето и заемането на отбраната се извършват скрито, в кратки срокове и под прикритието на отделените за тази цел сили и средства. Подразделенията заемат указаните им опорни пунктове, подготвят огневата система и извършват инженерното оборудване.

 

И в двата случая батальонът трябва да бъде готов да отрази внезапно нападение на противника, ударите на неговите самолети и вертолети, да унищожи въздушни десанти и диверсионно-разузнавателни групи.

 

При създаването на бойния ред в зависимост от изпълняваната задача и характера на местността междините между ротните опорни пунктове може да бъдат до 1500 м, а между опорните пунктове на взводовете – до 300 м. Те трябва да бъдат под непрекъснато наблюдение, да се прострелват с флангов и кръстосан огън от всички огневи средства, особено от противотанковите, и да се прикриват със заграждения и с артилерийски огън.

 

В междините между опорните пунктове на ротите и в дълбочина на района за отбрана на батальона се оборудват запасни позиции, лъжливи траншеи, ходове за съобщения и засади.

 

Огневата система при отбрана се изгражда съобразно с огневите възможности на всички видове оръжия на батальона и на придадените огневи средства, тяхното тясно взаимодействие в съчетание с инженерните заграждения и естествените препятствия, както е уточнено на рекогносцировката.

 





{START_COUNTER}