Изнасяне и развръщане на батальона от изходния район до рубежа за преминаване в атака

Изнасяне и развръщане на батальона от изходния район до рубежа за преминаване в атака

 

Изнасянето на батальона към рубежа за преминаване в атака започва в определеното време или по команда (сигнал) на старшия командир (началник) и се извършва с максимална скорост. Построяването на колоната за изнасяне към рубежа за преминаване в атака трябва да осигурява бързо развръщане в предбоен и боен ред. За тази цел ротите се движат в колоната на батальона със средствата за усиление, а придадените на батальона танкове – в челото на колоната. Зенитното подразделение се разпределя по колоната на батальона. От рубежа за развръщане в ротни колони ротите излизат на своите направления.

 

Противотанковият взвод, ако не е привлечен за унищожаване на противника в периода на огневата подготовка на атаката, и вторият ешелон (резервът) на батальона до рубежа за развръщане в ротни колони се изнасят след ротите от първия ешелон в колоната на батальона.

 

Придадената артилерия и минохвъргачната батарея, привлечени за участие в огневата подготовка на атаката, оръдията, танковете и противотанковите средства, определени за стрелба с право мерене, и установките ПТУР се изнасят и заемат подготвените огневи позиции предварително, скрито – през нощта преди настъплението, а когато това е невъзможно – при започване на артилерийската подготовка на атаката. Танковете оборудвани с минни тралове и инженерните подразделения се изнасят на указаните им места в ред, определен от старшия командир (началник).

 

При изнасяне към рубежа за преминаване в атака всички подразделения са длъжни да спазват правилата за маскировка.

 

Ако по време на изнасянето към рубежа за преминаване в атака противникът нанесе удари с оръжие за масово поразяване или масирани огневи удари, подразделенията на батальона, запазили боеспособността си, бързо излизат от района за поразяване и продължават да изпълняват поставената задача.

 

За смяна на подразделенията, загубили боеспособността си, командирът на батальона използва втория ешелон или резерва.

 

При използване от противника на запалително оръжие батальонът бързо излиза от района на пожара, потушава огнищата в бойната и друга техника и продължава да изпълнява поставената задача.

 

По време на огневата подготовка на атаката артилерийският дивизион (батарея), придадени на батальона, минохвъргачната батарея, танковете и оръдията, определени за стрелба с право мерене, и противотанковите средства унищожават и подавят живата сила, огневите и радиоелектронните средства на противника по предния край и в пределите на тяхната далекобойност. В същото време се устройват проходи в загражденията на противника.

 

Батальонът, изнасяйки се с максимално допустимата скорост, от указаните рубежи, се развръща последователно в ротни и взводни колони, а с приближаването към рубежа за преминаване в атака – в боен ред. 





{START_COUNTER}