Място и задачи на механизирания батальон в настъпление

 

 

Място и задачи на механизирания батальон в настъпление

 

1. Място на механизирания батальон в настъпление.

 

Механизираният батальон може да настъпва в първия ешелон на бригадата, да бъде във втория ешелон или общовойскови резерв, да действа като авангард, преден, рейдови и обхождащ отряд, и да изпълнява други задачи. Освен това той може да се използва и като въздушен (морски) десант или щурмови отряд.

 

 

2. Задачи на механизирания батальон в настъпление.

 

На батальона в първи ешелон се указват близка задача, следваща задача и направление за по-нататъшно настъпление.

 

Близката задача се заключава в унищожаване на противника в батальонния район за отбрана от първия ешелон на определения му фронт за настъпление и овладяване на рубеж на дълбочина 4 – 6 км.

 

Следващата задача е развиване на настъплението, разгромяване на бригадните (полковите) резерви на противника във взаимодействие със съседните батальони и овладяване на рубеж на дълбочина 10 – 15 км.

 

Направлението за по-нататъшно настъпление се определя така, че да осигури изпълнението на следващата задача на бригадата.

 

При пробив на предварително подготвена и развита в инженерно отношение противникова отбрана, на укрепен район и при форсиране на голяма водна преграда, близката задача на батальона в първи ешелон се заключава в унищожаване на противника в опорните пунктове на ротите в първи ешелон на фронта за настъпление и овладяването им; следващата задача – развиване на настъплението, разгромяване на противника в дълбочината на района за отбрана на батальона във взаимодействие със съседните батальони и овладяване на първата позиция; направлението за по-нататъшно настъпление се определя така, че да се осигури изпълнението на следващата задача на бригадата.

 

Батальонът във втория ешелон на бригадата обикновено се използва за нарастване на усилията и развитие на успеха на първия ешелон, обикновено на направлението на удара на бригадата, и за изпълнение на следващата задача съвместно с него, а понякога и за завършване изпълнението на близката задача. В този случай батальонът получава близка задача и направление за по-нататъшно настъпление.

 

Близката задача на батальона във втори ешелон при въвеждането му в бой е - съвместно с батальоните от първи ешелон да завърши разгрома на дивизионните или бригадните (полковите) резерви на противника и да овладее техния рубеж. Освен това той има готовност за смяна на подразделения от първи ешелон, загубили своята боеготовност, за разширяване участъка на пробива, за унищожаване на контраатакуващ противник, за удържане на овладени рубежи и обекти и за решаване на други задачи.

 

Батальонът, който се намира във втори ешелон на бригадата, се придвижва след първия ешелон в колона или в предбоен ред на отдалечение 8 – 10 км от първоешелонните подразделения.

 

Механизираният батальон като общовойскови резерв на бригадата може да се използва за решаване на задачи, внезапно възникнали в хода на боя и възлагани на втория ешелон.

 

Батальонът като авангард се изнася пред главните сили на бригадата, осигурява безпрепятственото й придвижване, унищожава противника, прикриващ подстъпите към водни прегради, отделни опорни пунктове в дълбочина на отбраната му, подхождащи резерви и изнасящ се за контраатака противник, сковава действията му на широк фронт и осигурява рубеж за организирано развръщане и влизане в бой на главните сили.

 

Механизираният батальон като преден отряд се изпраща за овладяване на важни рубежи и обекти в дълбочина на противниковата отбрана, на преправи през водни прегради, нанасяне на удари във фланг и тил на изнасящ се за контраатака противник, за унищожаване на високоточни оръжия и пунктове за управление на противника, и за изпълнение на други задачи. Предният отряд, като използва разкъсванията в бойния ред и резултатите от огневото поразяване на противника, бързо се изнася в указаното направление, обхожда срещнатите по път отделни опорни пунктове, а когато е невъзможно, унищожава противника с атака от движение, стремително овладява указания рубеж и го задържа до подхода на главните сили. Ако няма противник на указания рубеж, батальонът с разрешение на командира на бригадата продължава да се придвижва напред, като изпреварва противника в овладяването на следващите рубежи. Като преден отряд механизираният батальон изпълнява поставените му задачи самостоятелно, или във взаимодействие с тактически въздушен десант или обхождащ отряд.

 

Рейдовият отряд се изпраща за унищожаване или овладяване в дълбочина на противниковата отбрана на един – два важни обекта (батареи оперативно – тактически, или тактически ракети, артилерийски дивизион, летище на тактическата авиация, команден пункт на дивизия и нагоре, мостови преправи и други обекти). Като унищожи обекта, батальонът бързо и скрито излиза към следващия обект или в сборния район, където получава нова задача, или пък се присъединява към главните сили.

 

Обхождащият отряд се формира обикновено при настъпление в планинско – гориста местност. Изпраща се за съдействие на настъпващите по фронта главни сили на бригадата при овладяване на планински превали, проходи и пътни възли чрез нанасяне на удари във фланг и тил на отбраняващ ги противник, както и овладяване, възстановяване и удържане до подхода на главните сили на важни рубежи, позиции и райони, имащи значение за развитие на успеха на настъплението на главните сили.

 

Механизираният батальон, който действа като въздушен десант, се стоварва с вертолети в тила на противника с цел да овладее важни рубежи, преправи и участъци, удобни за форсиране на водни прегради, проходи и превали в планини и да ги задържи до подхождането на своите войски, да унищожава средствата за ядрено и химическо нападение, пунктовете за управление, складовете, летищата и другите обекти на противника, да нанася удари по подхождащите резерви или по оттеглящите се групировки на противника откъм тила.

 

Механизираният батальон като морски десант може да действа като преден отряд, в състава на главните сили на бригадата, а при настъпление по протежение на морски бряг и самостоятелно, за овладяване (унищожаване) на важен рубеж (обект), команден пункт, железопътен възел, резерви и др. За батальона, действащ като морски десант, се определя пункт за стоварване широк до 2 км.

 

При настъпление срещу укрепен район механизираният батальон може да действа като щурмови отряд. За унищожаване на противника, за блокиране на неговите дълговременни огневи и други важни съоръжения в батальона се създават щурмови групи, чиито състав включва до мотопехотна рота, танкове, самоходни гаубици, минохвъргачки, установки противотанкови управляеми ракети, тежки гранатохвъргачки, картечници, огнехвъргачки и инженерно–сапьорно подразделение. Обикновено щурмовите групи се делят на подгрупи – огнева, за разграждения, взривяване и за овладяване.





{START_COUNTER}