Място и задачи на механизирания батальон в отбрана

Място и задачи на механизирания батальон в отбрана

 

  

1. Място.

 

Механизираният батальон може да се отбранява в състава на механизираната /танковата/ бригада или самостоятелно в състава на армейския корпус.

 

В състава на бригадата той може да бъде:

 

         - в нейния първи или втори /трети/ ешелон;

         - общовойскови резерв;

         - противодесантен резерв;

         - при излизане от боя и при оттегляне – като ариергард;

         - в полосата за осигуряване – като преден отряд или на предна позиция.

 

В състава на корпуса механизираният батальон може да бъде:

 

         - общовойскови резерв;

         - противодесантен резерв;

         - преден отряд в полосата за осигуряване;

         - да отбранява отделно самостоятелно направление.

 
 

 

2. Задачи.

 

Независимо от мястото механизираният батальон отбранява район, като прегражда вероятно направление за настъпление на противника.

 

Батальонът от  п ъ р в и я  е ш е л о н  заема район за отбрана на първата позиция. Задачата му в този случай е да отрази настъплението на превъзхождащите сили на противника, да му нанесе значителни загуби, да задържи района си за отбрана, а при вклиняването му, водейки бой, да осигури провеждането на контраатака с втория ешелон за възстановяване целостта на отбраната. 

 

Батальонът от  в т о р и я  е ш е л о н  заема район за отбрана на позиция в дълбочина на най-важното направление и подготвя контраатаки на едно-две направления, като се намира в готовност да унищожава вклинилия се в отбраната противник или здраво да удържа заетия район, както и да усилва (заменя) подразделенията от първия ешелон, които са загубили боеспособността си.

 

Батальонът от  т р е т и я   е ш е л о н  изпълнява задачи като този от втория ешелон.

 

Батальонът като  о б щ о в о й с к о в и  р е з е р в   заема указания му район за съсредоточаване (район за отбрана) в готовност да изпълнява внезапно възникнали задачи или да усилва (заменя) подразделения от първия ешелон, в случай че те загубят боеспособността си.

 

Батальонът, назначен за  п р о т и в о д е с а н т е н  р е з е р в,  заема указания му район, води разузнаване за въздушния (на приморско направление – морски) противник, устройва инженерни заграждения и подготвя засади  в районите за възможно стоварване на десанти и на вероятните направления за действията им.

 

Батальонът като а р и е р г а р д  осигурява излизането и оттеглянето на главните сили от боя.

 

Батальонът като  п р е д е н  о т р я д  в полосата за осигуряване подготвя район за отбрана на широк фронт, стреми се да заблуди противника относно истинския преден край на отбраната, не допуска земното му разузнаване и внезапно нападение, принуждава го да развърне предварително част от главните си сили и, водейки бой на ред последователни рубежи, го подвежда в неизгодно за него направление.     Отбраната на всеки рубеж батальонът организира с отделни ротни и взводни опорни пунктове с цел удържане на удобни райони от местността преграждащи вероятните направления за настъпление на противника.

 

Батальонът отбраняващ  п р е д н а т а  п о з и ц и я  осигурява подразделенията от първия ешелон от внезапно нападение на противника, отразява неговото разузнаване с бой и го принуждава преждевременно да развърне част от главните си сили. Командирът на батальона своевременно определя силите, направлението и характера на действията на противника и долага на своя командир.

 

Батальонът отбраняващ  о т д е л н о  с а м о с т о я т е л н о  н а п р а в л е н и е   изпълнява задачи, като този от първия ешелон.





{START_COUNTER}