Подготовка на отбраната

Подготовка на отбраната

 

 

    Подготовката за отбрана в батальона започва с получаването на бойната задача от старшия командир (началник) и включва:

 

     - организиране на боя;

     - заемане на отбраната, създаване на бойния ред и огневата система, инженерно оборудване на района за отбрана, устройване на инженерните заграждения, разработване на схема на района за отбрана на батальона;

    - подготовка на подразделенията, техниката и въоръжението за изпълнението на бойната задача, контрол за готовността на отбраната и на подразделенията за изпълнение на задачата;

    - други мероприятия.

 

Организиране на боя

 

Организирането на боя включва: вземане на решение, поставяне бойни задачи на подразделенията, организиране на взаимодействието и огневата система, всестранно осигуряване на боя и управлението.

 

Редът за работа на командира на батальона по организирането на боя зависи от условията за преминаване към отбрана и наличното време. При всички случаи той трябва да осигури бързо заемане на отбраната и организиране на огневата система в определения срок.

 

Командирът на батальона обикновено организира боя на местността, а когато обстановката не позволява – по карта (макет на местността), като в този случай той е длъжен да намери възможност за уточняване на задачите на подразделенията и за организиране на взаимодействието на местността.

 

Дейността на командира и щаба по организиране на боя зависи от конкретната обстановка, от получената задача и наличното време и може да се извърши по метода на последователна или на паралелна работа, а понякога и съчетано.

 

Методът на последователна работа се използва при наличие на достатъчно време за подготовка и се осъществява въз основа на бойната заповед или бойното разпореждане на старшия командир (началник).  Работата по организиране на боя се извършва последователно – най-напред в бригадата, а след това в батальона.

 

След получаване на бойната заповед или бойното разпореждане  командирът на батальона извършва следната дейност:

 

     - докладва на старшия началник за получената задача;

     - уяснява задачата;

     - определя мероприятията, които трябва да се проведат незабавно;

     - утвърждава разчета на времето;

     - информира своите заместници и началници на родове войски и служби за получената задача;

     - определя замисъла за боя;

     - дава указания на началника на щаба за тактическо ориентиране на заместниците на командира, офицерите от щаба и началниците на родове войски и служби, в които указва каква задача е получена, изводи от оценката на противника, замисъла си за боя, реда за организиране на разузнаването, времето и реда за работа на местността, какви данни да се подготвят за окончателно вземане на решение и реда за докладването им;

     - оценява обстановката;

     - взема решение по карта;

     - докладва го на старшия командир (началник);

     - провежда рекогносцировка;

     - отдава бойна заповед;

     - планира бойните действия;

     - участва при организиране на взаимодействието в старшия щаб;

     - организира взаимодействието, осигуряването, управлението, контрола и помощта.

 

Методът на паралелна работа се използва, когато сроковете за подготовка на боя са ограничени. При това организирането на боя в подразделенията започва веднага, след като старшия командир (началник) определи замисъла на боя и се извършва паралелно въз основа на отдадените от него предварителни бойни разпореждания.

 

След като получи предварителното бойно разпореждане командирът на батальона извършва следното:

 

     - уяснява задачата;

     - определя мероприятията, които трябва да се проведат незабавно;

     - прави или утвърждава разчета на времето;

     - дава указания на началника на щаба за информиране на заместниците на командира, началниците на родове войски и служби и командирите на подразделения за получената задача и предстоящите действия и подготовка на данни, необходими за вземането на решение;

    - оценява обстановката;

    - определя замисъла на боя;

    - докладва го на старшия командир;

    - дава указания на началника на щаба за ориентиране на заместниците на командира, началниците на родове войски и служби за групировката и замисъла на противника, замисъла за боя и задачите на подразделенията, за организиране на разузнаването, времето и реда за работа на местността и свеждане на предварителни бойни разпореждания.

 

След получаване на бойната заповед или бойното разпореждане командирът на батальона:

 

     - взема окончателно решение по карта;

     - провежда рекогносцировка;

     - отдава бойна заповед;

     - организира взаимодействието, осигуряването, управлението и контрола.

 

При получаване на задача за преминаване към отбрана при непосредствено съприкосновение с противника командирът на батальона организира овладяване и закрепване на заповядания (удобния) рубеж. В хода на закрепването той взема решение, поставя задачи на подчинените и придадените подразделения, организира взаимодействието и огневата система, дава указания по всестранното осигуряване на боя, организира инженерното оборудване на района за отбрана. След това провежда рекогносцировка, в хода на която уточнява задачите на подразделенията, реда за взаимодействие, а ако е необходимо и други въпроси.

 

При преминаване към отбрана без съприкосновение с противника командирът на батальона взема решение, провежда рекогносцировка, в хода на която уточнява решението си, отдава бойна заповед, организира взаимодействието и огневата система, всестранното осигуряване на боя, управлението и защитата от оръжията за масово поразяване, извежда батальона в указания район и организира инженерното оборудване.





{START_COUNTER}