Превозване на подразделенията

 Превозване на подразделенията
 

     Превозването на батальона с железопътен, морски (речен) транспорт се избършва в състава на военни ешелони, с въздушен транспорт в състава на команди, а с трайлери - в колона.

 

    За да се съкрати времето за организиране на превозването, командирът на батальона е длъжен винаги да има готов план (разчет) по варианти и готовност за натоварване с различните видове транспорт.

 

    Разчетът на батальона за превозване трябва да осигури запазването на организационната цялост на подразделенията и готовност за водене на самостоятелен бой след разтоварването.

 

    За натоварването на батальона на платформените вагони на плавателните съдове, в самолетите (вертолетите) се указват гарите, пристанищата (пристаните) или летището (площадката) за натоварване. Преди натоварването батальонът се намира в очаквателен район, а след разтоварването (десантирането) се съсредоточава в сборен район. Времето за престояване в очаквателния район се използва за подготовка на натоварването и за следващите действия.

 

    При получаване на заповед за превозване с видове транспорт, командирът на батальона е длъжен да представи заявка за товарене пред военния комендант на железопътния, морския (речен) участък, гара (пристанище).

 

    При превозване с железопътен, морски (речен) транспорт командирът на батальона ( начал­никът на военния ешелон ) заедно с военния комендант на железопътния, морския (речен) участък и на гарата (пристанището) уточнява разчета за предвижване на личния състав, Въоръжението, бойната и другата техника, имуществото на подразделенията по вагоните, платформите, плавателните съдове или корабните помещения; съставя план за товаренето на военния ешелон; установява последователността за товарене (качване) на подразделенията, времето за започване и завършване на товаренето; определя реда за придвижване на подразделенията към местата за товарене (качване); извършва рекогносцировка на очаквателния район, гарата (пристанището, пристана), на маршрута за придвижване на подразделенията Към тях и към местата за товарене (качване) и поставя задачи на подразделенията.

 

    С получаването на заповедта за превозване с въздушен транспорт командирът на механизирания батальон съвместно с командира на транспортната авиобаза (ескадрила) или с командира на отряда (групата) от гражданската авиация и военния комендант на летището уточнява реда за натоварване, местата за кацане на самолетите (вертолетите) и поставя задачи на подразделенията.

 

    В заповедта за превозване командирът на батальона указва във:

 

   - първа точка - сведения за противника;

 

    - втора точка - задачата на батальона, номера (номерата) на военния ешелон (командата, командите), наименованието на плавателния съд (плавателните съдове), бордовите номера на самолетите   (вертолетите),   гарата   (пристанището, пристана, летището или площадката) за натоварване. очаквателния район и маршрутите за придвижвани към тях, времето за започване и завършване на товаренето;

 

    - трета точка - замисъла за превозване - разпределението на подразделенията, на личния състав, въоръжението и техниката по военните ешелони (команди), вагоните, платформите (плавател­ните съдове, корабните помещения, самолетите или вертолетите); последователността и реда за товарене на подразделенията; организацията на противовъздушната отбрана (назначените дежурни подразделения, реда на дежурството за откриване и водене на огън по въздушни цели, количеството, състава и местата на наблюдателните постове, постовете за наблюдение за въздушен противник или наблюдателите); състава на денонощния наряд и на товарно-разтоварните команди;

 

    - четвърта точка след думата „заповядвам"  - задачите на подразделенията — местата (броя на вагоните, платформите, номерата на самолетите, вертолетите, каютите, палубите, трюмовете и другите помещения, номерата на военните команди) за разполагане на личния състав, въоръжението и техниката; последователността и реда за натоварване; местата в походната колона на батальона (ешелона) при изнасяне от очаквателния район към местата за натоварване и реда за действие след разтоварването, а на подразделенията, от които се отделят товарно-разтоварните команди и денонощния наряд - състава на командите (наряда), техните задачи и времето за готовност;

 

    - пета точка - времето за готовност за изнасяне от очаквателния район и за товаренето;

 

   - шеста точка - длъжностните лица на ешелона, тяхното местонахождение в ешелона (на плавателния съд) или номера на самолета (вертолета), с който се движат, сигналите за оповестяване и управление.

 

    След отдаване на заповедта за предвижване командирът на батальона (началникът на военния ешелон) дава указания за реда за подготовката на подвижния състав за товарене на ешелона, за способите аа разполагане и закрепване на въоръжението и техниката на подвижния състав (плавателния съд), за организацията на охраната в ешелона или на плавателния съд (уточнява състава на денонощния наряд, времето и реда за неговата смяна, местата на постовете, задълженията на часовите и реда за свръзка с тях), за мерките за безопасност при товаренето (разтоварването) и по време на превозването, реда за деиствие по сигна­лите за оповестяване и управление, дава указания за организирането на бойното, техническото, тиловото и медицинското осигуряване. защитата от запалително оръжие и противопожарната охрана (аварийно-спасителните работи) по време на превозването.

 

    До началото на изнасянето за натоварване командирът на батальона поверява знанията на личният състав по мерките за безопасност, правилата за натоварване, за разполагане и закрепване във вагоните и на платформите (на плавателните съдове, в самолетите. вертолетите) на въоръжението, бойната и другата техника, бойните припаси, ГСМ и другите материални средства, както и построението на колоната на батальона в съответствие с плана за товарене.

 

         Преди товаренето командирът на батальона (началникът на военния ешелон) с длъжностните лица на ешелона пристига на гарата (в пристанището, на пристана, на летището) за товарене, където проверява наличието на подвижния състав за товарене на ешелона; ако е необходимо внася изменения в плана за натоварване и в разчета за превозването и дава команда (сигнал) за придвижване на подразделенията към мястото за натоварване.

 

    Изнасянето от очаквателния район се из­вършва по реда и в срокове, установени от командира на бригадата. Товаренето на въоръжението, бойната и другата техника и качваното на личния състав се извършват точно в указаното време, скрито, като се спазват мерките за безопасност и мерките срещу аварии и повреди на въоръжението, бойната и другата техника и транспортните средства.

 

    Първи се товарят въоръжението, бойната и другата техника, запасите от бойни припаси, ГСМ и други  материални средства При това въоръжението, бойната и другата техника се разполагат съобразно с реда на тяхното разтоварване, а зенитните средства - с оглед на възможността за водене на огън по въздушни цели. Плаващата техника и зенитните средства, определени за прикриване на района за товарене,  както и влекачите, предназначени за осигуряване на бързо товарене (разтоварване) на верижната техника, се товарят на платформите (плавателните съдове) последни.

 

    Запасите от бойни припаси и ГСМ обикновено се натоварват в различни вагони (в различни плавателни съдове, самолети, вертолети). Личният състав се качва във вагоните (плавателните съдове, само­летите, вертолетите) след натоварването на въоръжението, бойната и другата техника и имуществото обикновено непосредствено преди заминаването на военния ешелон или преди излизането на плавателния съд в морето, но не по-късно от 10 минути преди заминаването.

 

    Товаренето на техниката и товарите и качването на личния състав в самолетите (вертолетите) се извършва по указание на командира на авиационната ескадрила (авиобаза).

 

    Въоръжението, бойната спирачки и и другата техника и другите материални средства, натоварени на подвижния състав (на плавателните съдове, в самолетите, вертолетите), се закрепват добре, а машините освен това се поставят на на най-ниска предавка устройствата за завъртане на куполите на бойните машини се застопоряват, а стопорите се пломбират.

 

    Отговорност за товаренето, разполагането и закрепването на въоръжението, бойната и другата техника и за качването на личния състав носи началникът на военния ешелон, а при превозването с въздушен транспорт  - командирите на екипажите на самолетите (вертолетите).

 

     Зенитните и другите огневи средства, определени за прикриване на военния ешелон по време на движението, заемат заповяданите от началника на военния ешелон места на платформата в челото и опашката на влака (горните палуби на плавателните съдове) с оглед удобното водене на огън по въздушни и земни цели.

 

    За отрязване на внезапни удари на въздушния противник се назначават дежурни зенитни и други огневи средства, които трябва да бъдат с постоянна готовност за водене на огън.

 

     Батальонът, превозван с железопътен или с морски (речен) транспорт, по целия път на движението се осигурява освен с войскови запаси и с пътни и носими продоволствени запаси. За своевременно оказване на медицинска помощ през време на превозването в ешелона (на плавателния съд) се разполага медицинския пункт на батальона. Ранените и болните от ешелона (плавателния съд) при първа възможност се евакуират в медицински учреждения.

 

    За гасене на пожари по пътя на движени­ето се назначава дежурно подразделение, което се осигурява с необходимите противопожарни средства и е в постоянна готовност за действие. При превозване с морски (речен) транспорт това подразделение служи за усилване на щатната плавателна аварийно-спасителна команда и действа по указание на капитана на плавателния съд.

 

     Управлението във военния ешелон (на плавателния съд) се осъществява, като се използват проводни свързочни средства, лично общуване, вой­ници за свръзка, светлинни и звукови сигнали.

 

    Командирът на батальона и щабът (началникът на ешелона) при превозване с железопътен транспорт обикновено се разполагат в средата на ешелона, като поддържат телефонна свръзка с началника на караула, с наблюдателните постове, както и с машиниста на локомотива, а при превозване с морски (речен) транспорт - в една от картите или в отделно корабно помещение. При превозване с въздушен транспорт командирът на батальона и щабът са в състава на военните команди. Номерата на военните команди и на самолетите (вертолетите), в които са те, се определят от командира на батальона в зависимост от обстановката Началникът на военната команда се разполага заедно с командата.

 

    За бодене на разузнаване за въздушен противник и наблюдаване на прилежащата местност (акватория) във военния ешелон се назначават наблюдателни постове (постове за въздушно наблюдение, наблюдатели) и химически наблюдателен пост. По пътя на движението данни за въздушната, ядрената, химическата и биологичната обстановка началникът на военния ешелон получава и от военните коменданти на железопътните ( водните ) участъци, гари (пристанища) и летища.

 

    Оповестяването за въздушен противник, за радиоактивно, химическо и биологично заразяване се осъществява със сигнали, определени от нахалника на ешелона, както и със сигнали, използвани в системата на транспорта.

 

    По сигнал за оповестяване за въздушен противник военният ешелон (плавателният съд) продължава движението. Вратите, прозорците (илюминаторите) и люковете на вагоните (корабните помещения) се затварят, средства та за защита се привеждат в положение „готовност"- Зенитните и другите огневи средства, определени за отразяване на въздушен противник, откриват огън по коман­дата на началниа на военния ешелон (капитана на кораба), а при внезапно нападение - самостоятелно в съответствие с указанията за реда за водене на огън.

 

    По сигнал за оповестяване за радиоактивно, химическо и биологично заразяване личният състав поставя противогазите (респираторните), а ако е нужно, по заповед на командирите на подразделенията  - и другите индивидуални средства за защита.

 

    При превозване с железопътен и морски (речен) транспорт личният състав преодолява зара­зените с радиоактивни вещества зони и районите от акваторията с индивидуални средства за защита. Когато ешелонът преминава през зона, заразена с радиоактивни вещества, екипажите на танковете и другите бронирани машини по указание на началника на военния ешелон може да влязат в машините. След преминаването на заразената зона, по указания на началника на военния ешелон се извършва частична специална обработва на подразделенията. Пълна специална обработва се извършва след разтоварването.

 

    В зависимост от обстановката батальонът трябва да бъде винаги готов за разтоварване в неподготвени места, за движение в походна колона към местоназначението чрез обход на заразените зони, районите с разрушения, пожари и наводнения и за влизане в бой.

 

След пристигането в /крайния пункт, с/п/ батальонът бързо се разтоварва и като спазва мерките за бойно осигуряване, излиза в сборния район в готовност за изнасяне в района за съсредоточаване на бригадата или за изпълнение на бойна задача.





{START_COUNTER}