Разполагане на място

 Разполагане на място
 

1. Общи положения

 

Механизираният (танковият) батальона може да се разполага на място в район за съсредоточаване, в изходен район, в очаквателен район, район за почивка и други райони. Районът за разполагане се определя обикновено на местност с естествени укрития. Той трябва да осигурява разсредоточено и скрито разполагане на подразделенията на батальона, бързо събиране и провеждане на маньовър в нужното направление, удобно разполагане и почивка на личния състав, благоприятни условия в санитарно - епидемично отношение.

 

Батальонът се разполага в указания район по подразделения с оглед бързо построяване на колоната. Големината на района за разполагане на механизирания батальон е до 30 кв. км, а на танковия батальон – до 25 кв. км.

 

Бойните подразделения се разполагат в оказаните им райони обикновено край маршрутите за движение, като използват защитните и маскиращите свойства на местността.

 

Минохвъргачната батарея и противотанковият взвод се разполагат заедно с механизирани роти.

 

Зенитното подразделение заема огневи позиции на места, осигуряващи надеждно прикритие на района.

 

Подразделенията за специално-техническо, техническо, тилово и медицинско осигуряване се разполагат в района с оглед удобствата за осигуряване на подразделенията.

 

Забранено е разполагането на батальона в близост до петролопроводи, газопроводи и електропроводи, както и до обекти с възможни опасни аварии.

       

2. Организиране на разполагането в района

 

Районът за разполагане на батальона по правило се определя от командира на бригадата при поставянето на общата задача или с отделно разпореждане.

 

До излизане на батальона в указания район командирът на батальона организира рекогносцировката на района. В състава на рекогносцировъчната група обикновено се включват един офицер от батальона и по един офицер или сержант от всяка рота. Те уточняват местата за разполагане на ротите, другите щатни и придадени подразделения, на командно-наблюдателния пункт на батальона, огневите позиции на зенитното подразделение, местата за разполагане на техническото осигуряване и тила на батальона, разузнават и обозначават пътищата за подход, посрещат своите подразделения и ги отвеждат в определените им места. Забранено е колоните на подразделенията да спират на пътищата в очакване на разполагането им в определения район.

 

При поставяне на задачите за разполагане в бойната заповед командирът на батальона указва:

 

    - на ротите и на другите щатни и придадени подразделения – основните и запасните райони (места) за разполагане, реда за заемането и за инженерното им оборудване;

 

    - на охранението – състава, позицията (маршрута за движение на патрулите) и времето за заемането й (началото на патрулирането), задачата, реда за откриване и водене на огън, за поддържане на свръзка и докладване за противника, реда за смяна на пропуска и отзива;

 

    - на зенитното подразделение – огневите позиции, задачата, времето и степента на готовност;

 

    - на дежурното подразделение – състава, за какви действия да бъде готово, района за разполагане и сигналите за повикване.

 

При организиране на всестранното осигуряване командирът на батальона предвижда мерки за отразяване на нападението на земния противник. На бойните подразделения (собствени и придадени) и на подразделенията за бойна поддръжка той указва рубежите за развръщане и задачите; огневите позиции и възможния маньовър с огъня и подразделенията. За отразяване на въздушния противника определя дежурните огневи средства и реда за откриване и водене на огън.

 

Командирът на батальона след поставяне на задачата и организиране на всестранното осигуряване осъществява контрол на инженерното оборудване за подготовката на бойната и друга техника, поддържането на висока бойна готовност и попълването с бойни припаси и други материални средства.

 

В батальона се организира охранението свръзка, оповестяването за видовете опасност и се обръща особено внимание на маскировката. Ограничава се до минимум придвижването на техниката и личния състав.

 

Стражевото охранение на батальона се осъществява от стражеви постове в състав отделение (танк), поставени на застрашените направления на отдалечение до 400 м, а в самите райони за разполагане – от непосредствено охранение, включващо патрулни двойки и постоянно дежурство от наблюдатели на командно-наблюдателния пункт на батальона.

 

Освен това в батальона обикновено се назначава дежурно подразделение в състав до взвод. То има готовност за унищожаване на противникови диверсионно-разузнавателни групи и за изпълнение на внезапно възникнали задачи.

 

Oтделението за радиационно и химическо разузнаване организира химически наблюдателен пост непосредствено до командно-наблюдателния пункт на батальона, а химизираните отделения от подразделенията – до съответните командно-наблюдателни пунктове. Те водят постоянно радиационно и химическо наблюдение в заповядания режим с готовност за оповестяване на щаба и подразделенията.

 

В района за разполагане на батальона личният състав оборудва близо до машините открити и покрити шчели, а когато има време, подготвя блиндажи и убежища. За въоръжението, бойната и друга техника, за зенитните и другите огневи средства се оборудват окопи и укрития. Местата за разполагане на подразделенията, въоръжението и техниката, позициите на охранението и на дежурните огневи средства, както и следите от машините се маскират добре. В района и подстъпите към него се разузнават и се подготвят пътища за излизане на подразделенията от района и за маньовър при отразяване на противниково настъпление.

 

В района за разполагане батальонът трябва да се намира в постоянна готовност за отразяване на нападението на земен и въздушен противник, за унищожаване на въздушните му десанти и диверсионно разузнавателни групи.

 

Районът за разполагане се сменя по указание на старшия командир. Ако противникът внезапно използва ОМП, високоточни и запалителни оръжия и ако няма възможност своевременно да се доложи за това на старшия командир, районът може да се смени по решение на командира на батальона.

 

В планина батальонът се разполага в места, които осигуряват бързо излизане на път, или развръщане за отразяване на противниково нападение. Забранява се разполагане на подразделенията в райони, където са възможни срутвания , снежни лавини и порои. За укрития на личния състав, въоръжението, бойната и другата техника се използват гънките на местността, тунелите, мините и пещерите.

 

В гора батальонът се разполага край пътища и просеки. Подготвят се пътища за излизане в запасен район при възникване на горски пожар. В спасителните работи и гасенето на пожари участват дежурното подразделение, а при необходимост, и целият личен състав на батальона.

 

През зимата за разполагане на подразделенията се избират райони, защитени от вятър. Особено внимание се отделя за поддържане на проходимостта на пътищата за излизане на подразделенията от района за разполагане. За отопление на личния състав се оборудват отопляеми укрития. Двигателите на машините при необходимост се загряват. За защита от високоточните оръжия се оборудват топлинни уловки, машините и укритията се маскират в топлинно отношение. Вземат се мерки за предпазване на личния състав от отравяне с изгорели газове.

 

3. Механизираният (танковият) батальон в стражеви отряд

 

По време на разполагането на място на механизираната (танковата) бригада за прикритие на важно направление, както и за охрана на важен обект, населен пункт или участък от местността с важно за войските предназначение, механизираният (танковият) батальон може да бъде назначен в стражеви отряд.

 

На стражевия отряд се указва рубеж за отбрана, полоса за охранение и разузнаване. Полосата за охранение по фронта може да достигне до 10 км.

 

Отдалечението на стражевия отряд трябва да осигурява на охраняваните извършване на маньовър , както и организираното им влизане в бой. В зависимост от състава, обстановката и местността стражевият отряд може да бъде на отдалечение от 5 до 15 км.

 

Батальонът, назначен в стражеви отряд, заема и подготвя за отбрана указания му рубеж, като прикрива със стражеви застави най-важните направления. Рубежът, заеман от стражевия отряд, трябва да бъде удобен за отбрана, да осигурява добро наблюдение към противника и да се оборудва в инженерно отношение.

 

В полосата за охранение стражевият отряд подготвя основни, а при достатъчно време и запасни позиции. Междините между стражевите застави и танкоопасните направления се прикриват със заграждения, с огъня на артилерията и другите огневи средства. По указание на командира на стражевия отряд между стражевите застави се организира патрулиране отпред и отстрани, по решение на командира може да се поставят и стражеви постове, а на скритите подстъпи – секретни постове.

 

Резервът на командира на батальона се разполага в дълбочина в готовност за маньовър към застрашените направления.

 

За водене на разузнаване пред фронта и на фланговете командирът на батальона организира наблюдение, изпраща разузнавателни дозори и дозорни отделения (танкове).

 

Командирът на батальона, назначен за стражево охранение, след като получи задачата си я уяснява ; оценява обстановката, взема решение по карта, провежда рекогносцировка, отдава бойна заповед, извежда батальона на указания рубеж, организира наблюдението и охранението и заемането на рубежа.

 

При поставяне на задачите в бойната заповед командирът на батальона указва:

    - на стражевите застави – средствата за усилване, полосата за охранение, позициите и инженерното оборудване, къде да се поставят стражевите постове, патрулните двойки и секторните постове, рубежа, до който да се води разузнаването и реда за действие при противниково нападение;

 

    - на резерва – района за разполагане;

 

    - на артилерийските подразделения – огневите позиции и задачите за поддържане боя на стражевите застави и време за готовност;

 

    - на зенитното подразделение – огневите позиции, задачите, времето и степента на готовност, а на мотопехотните (танковите) подразделения – реда за водене на огън по въздушни цели на противника;

 

    - на противотанковия резерв – района за съсредоточаване на рубежи за развръщане при противниково нападение.

 

В седма точка на бойната заповед освен времето за готовност за изпълнение на задачата командирът на батальона указва времето за заемане на позициите, готовността на огневата система, последователността, скоковете и степента за инженерното оборудване на позициите.

 

След уточняване задачите на подразделенията на местността командирът на батальона организира взаимодействието, дава указания по всестранното осигуряване на боя и защитата от запалително оръжие, определя реда за поддържане на свръзката с подразделенията, а на командирите на стражевите застави и на подразделенията, определени за водене на разузнаване, освен това съобщава пропуска и отзива.

 

Задачите на стражевите застави, на придадените средства за усилване, както и местата на наблюдателните постове се уточняват непосредствено на местността по време на рекогносцировката.

 

С получаване на данни за поява на противника командирът на батальона докладва за това на командира на бригадата и информира съседите.

 

Малки противникови групи, които се опитват да проникнат към охраняваните подразделения, стражевият отряд залавя в плен или унищожава. При настъпление на превъзхождащи сили батальонът упорито удържа заемания рубеж и осигурява развръщането и влизането в бой на охраняваните войски.

 

Ако в полосата на охранението бъде стоварен въздушен десант на противника, командирът на батальона докладва на командира, изпратил охранението, и взема мерки за унищожаване на десанта.





{START_COUNTER}