Сближаване с противника

 Сближаване с противника
 

В тази част са разгледани схващанията за сближаване с противника, т. е. действията чрез които собствените войски, целят да установят или възстановят съприкосновението с противника. Тези действия се различават от срещния бой при който съприкосновението се установява неочаквано.

 

І. Общи положения.

 

Сближаването  с  противника се осъществява обикновено при подготовката     на следващите действия и завършва със заемането от главните сили на районите (рубежите) определени от командира.

Характера на следващите действия се определя от поставената задача и състоянието на главните сили при влизане в съприкосновение с противника.   Чрез действията по сближаване с противника, силите овладяват и удържат инициативи. Те могат да включват:

    -         унищожаване или принуждаване на малки сили на противника да се оттеглят;

    -         овладяване на важни тактически рубежи на местността.

 
ІІ. Водене на действията по сближаване с противника.

 

При сближаване с противника темпът се определя от конкретната обстановка. Решителните бързи действия трябва да се съчетават с поддържане на необходимото съотношение на силите и непрекъснатото управление за да не се  допусне отговарящите действия на противника и изменението в характера на местността да дезорганизират действията на собствените войски.

 

    1. Организация на силите при сближаване с противника.

 

Сили за прикритие. Състава, числеността и действията им могат да окажат влияние върху цялостния ход на бойните действия. Те получават задача да добият сведения за противника и да не допуснат задържане на изнасянето на главните сили. Силите за прикритие трябва да бъдат високо подвижни , добре комплектовани, способни да атакуват и унищожават разузнавателните подразделения на противника , да овладеят и удържат важни райони (рубежи) от местността и да задържат предните формирования на противника. 

Челно охранение. Предназначено е да поддържа контакт със силите за прикритие, да осигури изнасянето и развръщането на главните сили. 

Странично и тилово охранение. Предназначени са за защита на главните разузнавателни органи и внезапни нападения на противника. Те трябва да бъдат достатъчно силни, за да унищожат малки подразделения на противника и да задържат по-големите до развръщането на главните сили.

Главни сили. Включват в състава си основната част от силите на войсковото формирование. Подразделенията на главните сили формират тактически групи, които така се разполагат в колоната, че да се постигне максимална гъвкавост при използването им по време на марша или при влизане в съприкосновение. Умелото организиране на разузнаването, наблюдението и тясното взаимодействие със средствата за въздушно разузнаване допринасят за подобряване на охраната и за изпълнението на задачите от главните сили.

 

    2. Изпълнение на задачата.

 

    Най-напред се изнасят силите за прикритие, в състава на които влизат разузнавателните подразделения. Те могат да изпълняват следните задачи:

    - определяне разположението на силите на противника;

    - откриване и използване на всяка междина в отбраната на противника, която може да бъде използвана от челното охранение и главните сили за обход и обхват;

    - събиране на сведения за пътищата, загражденията и условията на местността;

    - проникване в дълбочина на отбраната на противника с цел унищожаване на свързочни възли и обекти на тила, овладяване на преправи, мостове дефилета.

    Действията на челното охранение и главните сили зависят от броя на наличните маршрути за изнасяне. Скоростта на движението зависи от условията на местността, разположението и силата на противника и възможностите за обхождане на противниковите съпротивителни възли.

Разпределението на главните сили в походна колона трябва да осигурява изпълнение на следните задачи:

    - поемане ролята на челно охранение;

    - изменение на направлението или маршрута за изнасяне на всяко формирование от състава на главните сили с цел обхождане на противниковите позиции;

    - противодействие на противник, извършил обход или задържащ главните сили.

    Развръщането на страничното и тиловото охранение зависи от оценката на противника. В някои случаи задачите на страничното охранение могат да бъдат изпълнявани от фланговите формирования на главните сили. Подходящи за странично охранение са бронеразузнавателните подразделения, които се движат успоредно с главните сили и охраняват подстъпите към тях. При нападение на превъзхождащ противник те своевременно предупреждават главните сили и осигуряват условия на тактическа група или целите главни сили.

При влизане в съприкосновение с противника от особено значение за преодоляване на неговата съпротива са бързината на действията, маньовъра и инициативата. Последователността на действията при установяване на съприкосновение с противника може да бъде следната:

    - силите за прикритие преодоляват съпротивата на противника или го задържат (заангажират), докато бъде обходен;

    - главните сили с бързи и решителни действия определят междините, силните и слабите места в отбраната на противника.

    От особено значение е да се поддържа висок темп на действията при сближаване с противника. В зависимост от обстановката командирът решава съпротивителните възли, които задържат изнасянето да бъдат обходени или да бъдат унищожени с част от силите.

По своя характер сближаването с противника е продължително изнасяне на войските за осигуряването на което е необходимо тясно съгласуване на действията с мощна огнева поддръжка. Артилерията трябва така да се изнася, че да я осигури, като предните артилерийски наблюдатели се изнасят с челните и фланговите войскови формирования.

При сближаване с противника тактическата авиация ще изпълнява задачи по: защита на настъпващите войски, разузнаване на противника; изолиране на противникови подразделения, които се опитват да се оттеглят или да усилят водещите бой подразделения; води борба с танковете на противника и нарушава управлението му.

Средствата за ПВО се изнасят заедно с войските, които прикриват като изпълняват задачи по защитата им при преодоляване на уязвими участъци от местността, преминаване в атака, форсиране на водни прегради и пробива в отбраната на противника.

Основна задача на инженерните подразделения е разузнаването и поддържането на пътищата за изнасяне. Същите подпомагат войските при преодоляване на препятствията, устройване на проходи в минните полета, охрана на фланговете и др. Инженерните разузнавателни дозори се изнасят с челните подразделения.

Управлението на войските е затруднено от големите разстояния и бързото изнасяне. Командните пунктове се изнасят в състава на войсковите формирования, а командирите се движат в челото на колоните, за да ръководят бойните действия и бързо да използват всяка благоприятна обстановка.

При изнасянето си главните сили пазят пълно радиомълчание, а това създава проблем по съгласуването на движението на войските по различните маршрути, в някои случаи и по използването на средствата за ПВО, затова задълженията по управлението на изнасянето трябва да бъдат точно определени. Системата за контрол трябва да е в състояние да осигури изпълнението на всички промени в реда за изнасянето.

    Тиловите органи трябва да са в състояние да осигуряват както изнасянето и сближаването с противника, така и изпълнението на всяка следваща задача. Проблемите произтичат от необходимостта продължително време да се осигуряват войски, които се движат, а също и от удължаването на снабдителните линии. Създадената система за тилово осигуряване трябва да действа по-продължително време. Особена трудност представлява транспортирането на инженерните средства за устройване на мостове и ремонт на пътища.




{START_COUNTER}