Смяна на подразделенията

 Смяна на подразделенията
 

 

1. Oбщи положения

 

Тук се разглеждат схващанията за смяната на подразделенията при което отговорността за водене на бойните действия се предават от едно формирование на друго. Смяната може да бъде извършена по няколко способа:

 

    - смяна на подразделенията на заеманата от тях позиция. При този способ всички, или част от силите се сменят от нови войскови формирования в определен район.

 

    - преминаване през бойния ред по посока към противника . Действия при които новите войскови формирования преминават в настъпление, като преминат през бойния ред на собствените войски, които водят бой с противника;

 

    - преминаване през бойния ред по посока към тила. Действия  при които собствените войски под натиска на противника се оттеглят, като преминават през определен участък на отбраната на войскови формирования заели отбранителни позиции в дълбочина.

 

Действията по смяната на войските (подразделенията) се предприемат, когато:

 

    - силите не са в състояние да продължат изпълнението на поставените им задачи;

 

    - силите трябва да участват в бойни действия в друг район;

 

    - силите трябва да се прегрупират за да избегнат унищожаването.

 

Смяната на войските (подразделенията) се извършва с цел да се запази общото равнище на бойната мощ. Характерно за този вид бойни действия е предаването на отговорността за изпълнението на бойната задача, което трябва да се извърши без да се нарушава готовността за воденето на бойните действия.

 

Смяната е организирана дейност на командирите, щабовете и подразделенията по приемане и предаване на бойните задачи. Тя може да се извърши при всички видове бой (бойни действия) преднамерено или принудително, под въздействие или без въздействие от противника.

 

         Подразделенията извършват смяна:

 

    - при отбрана – за смяна на загубили боеспособност подразделения;

 

    - при настъпление – чрез въвеждане в бой на вторите ешелони (резерва) – за развитие на успеха.

 

Целта на смяната е да се създадат благоприятни условия за по-нататъшно успешно изпълнение на бойните задачи от подразделенията. Продължителността на смяната зависи от наличното време, състоянието на подразделенията и характера на действията на противника.

 

Успехът на смяната се постига чрез:

 

    - своевременно организиране и извършване на смяната незабелязано и изненадващо за противника;

 

    - извършване на смяната в кратки срокове;

 

    - осигуряване на района (рубежа, полосата) с допълнителни подразделения за охрана и разузнаване.

 

2. Смяна при отбрана

 

В хода на отбранителния бой механизираният (танковият) батальон може да извърши смяна чрез подход от дълбочина в района за отбрана.

 

Смяната се извършва в условията на ограничена видимост със спазване на всички изисквания на маскировката.Батальона поема отговорността по изпълнението на бойната задача, като обикновено се запазват разграничителните линии със съседите и за известно време същото разположение на силите (подразделенията)

 

Бойният ред на батальона в този случай трябва да съответства на бойния ред на сменявания батальон (войсково формирование) и да осигурява както извършването на смяната, така и по-нататъшното изпълнение на бойната задача.

 

Редът за работа на командира на батальона зависи от условията за нейното извършване, състоянието на подразделенията и наличното време. При всички случаи той трябва да осигури бързо и скрито изнасяне на батальона до района, смяна на подразделенията, извеждане на сменените подразделения от района, своевременно заемане на района за отбрана и подготовка за действие.

 

След получаване на задачата за извършване на смяната командирът на батальона я изучава, запознава се с решението, плана, режима и характера на действията на сменяваните, взема решение (обикновено по карта), отдава бойна заповед , дава указания по всестранното осигуряване на боя.

 

В задачите на подразделенията освен обикновените въпроси командирът на батальона е длъжен да укаже времето, реда и маршрутите за изнасяне, местата за среща с водачите и постовете за регулиране, реда и последователността за извършване на смяната, задачите по време на изнасянето.

 

По възможност командирът на батальона съвместно с командира на сменявания батальон провежда рекогносцировка, в хода на която уточнява силите, средствата и характера на действията на противника; разположението и режима на поведение на сменяваните подразделения; организацията на огневата система, противовъздушната отбрана, инженерното оборудване на района, загражденията; ядрената, химическата и биологичната обстановка; пътищата за движение към района за смяната, местата на пристигащите подразделения от водачите и реда за извършване на смяната.

 

При невъзможност да отиде лично в района на смяната командирът на батальона може да назначи рекогносцировъчна група (група за взаимодействие), съставът на която зависи от характера на бойните действия, действията на противника, наличния транспорт и разполагаемото време, предстоящите въпроси за обсъждане и решението на командира.

 

За осъществяване на по-пълно взаимодействие командирът на сменявания батальон е длъжен да предостави на командира на сменяващия батальон подробна схема на района, съдържаща неговото решение, плана за водене на бой и развоя на бойните действия до момента на смяната, документацията на загражденията, както и всички налични разузнавателни данни за противника. Освен това той изготвя протокол, в който отразява началото, последователността, продължителността и окончателното завършване на смяната за всички подразделения.

 

По искане на командира на сменящия батальон в зависимост от необходимостта той може да назначи допълнително:

 

    - водачи (групи водачи); комендантски органи за преминаване през теснини, проходи, мостове и други; прикриващи подразделения; допълнителни наблюдателни постове; добре запознати с обстановката и местността офицери за запознаване с нея на сменящите ги подразделения.

 

На подчинените си командири командирът на сменявания батальон е длъжен да укаже реда за сдаване на района; сборния район след извършване на смяната и за маскировка; местата (пунктовете) на водачите за посрещане и съпровождане на пристигащите за смяна подразделения и на постовете за регулиране; времето за започване и завършване на смяната; реда за действие в случай на използване от противника на оръжие за масово поразяване и преминаването му в настъпление по време на смяната.

 

Смяната започва след установяване на свръзка между командирите на сменящия и сменявания батальон (войсково формирование) по свързочните средства или лично след пристигане в района на командира на сменящия батальон или рекогносцировъчната група (групата за взаимодействие).

 

При смяната задължително се използва свързочната система на сменяваното подразделение (войсково формирование), без да се нарушава интензивността на радиообмена (телефонните разговори), при строго спазване на всички изисквания на скритото управление на войските.

 

Забранява се използването на свързочната система на сменяващите подразделения.

 

Най-напред се сменяват механизираните, а след това танковите, артилерийските и зенитните подразделения.

 

Подразделенията, отбраняващи предната позиция, или тези, които са в бойно охранение, се сменяват последни.

 

В установеното време командирът на батальона извършва смяната, проверява готовността на подразделенията и докладва на командира на бригадата (висшестоящата инстанция).

 

Командирът на сменявания батальон под прикритието на сменящия го батальон скрито извежда подразделенията в определения сборен район и докладва на командира на бригадата.

 

При нанасяне на удари (нападение или атака) от противника смяната временно се прекратява, като подразделенията отразяват ударите. В този случай управлението на боя се осъществява от командира на сменявания батальон. На него се подчиняват и пристигналите за смяна подразделения.

 

Дейността на командира на батальона при извършване на смяна в други райони (очаквателен, за съсредоточение) не се различава от дейността при смяна в район за отбрана.

 

 3. Смяна при настъпление

 

Смяната при настъпление батальонът осъществява обикновено чрез преминаване през бойния ред на сменяваните подразделения, най-често на рубеж, когато темпът на настъплението на водещите бой първоешелонни подразделения е намалял, след провеждане на контраатака, контраудар, контранастъпление, деблокиране на водещи бой в обкръжение войски.

 

Управлението на подразделенията се поема от командира на настъпващия батальон и се осъществява до тогава, докато сменяващите подразделения се изведат в район.

 

Редът за работа на командира на сменящия батальон се запазва същият, както при организиране на настъпателния бой. След получаване на задачата командирът на батальона доуточнява отделни, възникнали в хода на боя, въпроси.

 

При наличие на време за осъществяване на взаимодействието командирите и на двете страни уточняват:

 

    - положението на противника, характера на действията му, разкрити огневи средства, артилерия, предния край, наличие на резерви;

 

    - състава и местоположението на разузнавателните органи, задачи, направлението за изнасяне, управлението им и начина за свръзка;

 

    - началото на настъплението и рубежите за развръщане и преминаване в атака, направлението за настъпление преди, по време и след изравняването на бойните редове;

 

    - местоположението на загражденията (собствени и противникови) по предния край, в тил и дълбочина, наличието на проходи, времето за отваряне на проходите, маркировка и номерация на проходите;

 

    - началото на артилерийската подготовка (огневия нальот), рубежите за безопасно отдалечение от резервите на собствените боеприпаси;

 

    - огневото взаимодействие и маньовъра на артилерията в хода на боя;

 

    - мерките за безопасност на атакуващите в пеши боен ред мотопехотни  подразделения;

 

    - маршрутите за изнасяне на настъпващите;

 

    - направлението за настъпление, извеждане от боя и района за събиране (съсредоточение) на сменяваните подразделения;

 

    - мероприятията по маскировка и въвеждане противника в заблуждение относно замисъла за по-нататъшните бойни действия.

 

Сменяваният батальон осигурява въвеждането, развръщането и атаката на сменяващия го батальон, след което от място с огън поддържа атаката. Впоследствие под прикритието на сменяващия го батальон и по заповед на командира се изнася в заповядания сборен район (район за съсредоточение) за получаване на нова задача.

 

         4.Смяна при оттегляне

 

    Подразделенията, които се оттеглят преминават през бойния ред на войски заели рубежи и райони в дълбочина на отбраната. Подразделенията през бойния ред на които ще се премине, трябва така да бъдат разположени, че да могат да поемат отговорността за воденето на бойните действия и да осигурят безпрепятственото преминаване на подразделенията, които се оттеглят. За целта се определя рубеж за предаване отговорността за водене на бойните действия, който трябва да бъде разположен пред последното естествено препятствие от което противникът може да започне воденето на огън по наблюдаване цели и да бъде така избран, че участъците за форсиране на водни прегради, дефилета и други използвани от оттеглящите се подразделения да могат да бъдат защитавани.

 

При преминаване на бойния ред по посока към тила следва да се има предвид следното:

 

    - до започване на действията се евакуират ранените, материалната част и запасите от средства, които не са необходими за да се осигурят пътищата за изнасяне на подразделенията;

 

    - преминаването през рубежа за предаване на отговорността на бойните действия, трябва да бъде непрекъснато;

 

    - охранителните подразделения, трябва да могат да водят бойни отбранителни действия до завършването преминаването на батальона;

 

    - може да се наложи част от оттеглящите се подразделения да се поставят в подчинение на сменящите войски за да ги подпомогнат при решаването на определени задачи.

 

Командирът на оттеглящите се поделения докладва за завършване преминаването през бойния ред на отбраняващите се собствени войски на старшия командир.





{START_COUNTER}