Съединяване със собствените войски

 Съединяване със собствените войски
 
          В частта са разгледани схващанията за съединяване със собствените войски и условията, при които може да възникне този вид бойна дейност.
 

         І. Съображения за използване

 

1.    Същност

 

    Действията по съединяването се осъществяват, когато формирования (подразделения) на собствените войски се присъединяват едно към друго на територия, контролирана от противника.

    Целта на действията по съединяването е да се установи контакт между формированията (подразделенията), които изпълняват както едни и същи, така и различни задачи. При осъществяване на съединяването може да се наложи да се унищожи противникът, който се намира между собствените подразделения, преди да се установи контакт между тях.

 

2.    Задачи

 

Винаги се определят в зависимост от следващите действия на войските. При поставянето им обикновено се указват района или рубежа, а в отделни случаи и времето за осъществяването на съединяването.

 

3. Условия

 

Съединяването с обкръжени или откъснати от собствените войски сили може да се извърши в района за отбрана, зает от тях, а когато се осъществява комбинирано с пробив за излизане от обкръжението – в друг район.

Съединяването с войски (подразделения), които са десантирали или са се промъкнали в тила на противника може да се извърши в района на техните отбранителни действия. В този случай след съединяването се провеждат действия по преминаването през бойния ред или по смяна на собствените войски.

Съединяване на две войскови формирования (подразделения) настъпващи по сходящи направления може да се извърши, когато всяко от тях е овладяло обект и тези обекти са съседни.

 

ІІ. Водене на действията по съединяване на войските

 

По същество действията по съединяването имат настъпателен характер. Числеността и съставът на силите, осъществяващи съединението се определят от конкретната обстановка и от характера на следващите задачи.

Съединяването със собствените войски може да бъде част от общия замисъл за водене на бойните действия. При организацията на боя се обръща особено внимание на: съгласуването на маньовъра със силите, участващи в съединяването; реда за преподчиняване на войските; организацията на свръзката; мерките по управлението.

При воденето на боя от особено значение е бързината на действията по съединяването, с което се намаляват възможностите на противника за противодействие и уязвимостта на собствените войски. Задачите по съединяването се изпълняват главно чрез водене на настъпателни действия. По време на последния етап от съединяването скоростта на изнасяне на силите трябва внимателно да се контролира. Към  изпълнението на следващите задачи трябва да се премине, колкото е възможно по-бързо, за да се запази успехът от съединяването.

Непосредствена и обща огнева поддръжка трябва да се осъществява внимателно, докато съединяването завърши, за да се избегнат загубите на собствените войски. В отделни случаи може да се установят специални мерки за съгласуване на огъня, особено когато стрелбата, водена от едно формирование може да попречи на действията на друго.

Моментът на установяване на контакт между съединяващите се войскови формирования поражда някои проблеми, които изискват действията да се ръководят от един командир. Такъв подход се възприема и когато съществува значителна разлика в състава на силите, участващи в действията по съединяването. Времето и условията, при които командирът ще поеме единното управление трябва точно да бъдат определени.

Особено внимание трябва да се обърне на следните мерки по управлението:

    -         определяне на направленията за настъпление и границите на района за съединяване;

    -         уточняване на обектите, които трябва да бъдат овладени от участващите в съединяването подразделения;

    -         определяне на рубежа за установяване на контакт между собствените войски;

    -         уточняване на реда за действие на участващите в съединяването войски.

Поддържането на постоянна свръзка между силите, участващи в съединяването и с командира, който ръководи общите действия е от особено значение. Поддържането на свръзката става само с помощта на радиосредствата.

    Независимо от това, че силите, които участват в съединяването, оценяват нуждите си от материални средства, командирът, който ръководи общите действия също определя основните мероприятия по тиловото осигуряване.





{START_COUNTER}