Боен ред, бойни възможности и средства за усилване на МБ

Боен ред, бойни възможности и средства за усилване

 

1.    Боен ред на механизирания батальон в настъпление.

 

Бойният ред е построение на батальона за водене на бой. Той трябва да отговаря на задачата и замисъла на боя и да осигурява успешното му водене при всякакви условия и при използване на всички видове оръжия, пълно използване на бойните възможности на подразделенията, въоръжението и техниката, бързо използване на резултатите от огневото поразяване на противника и изгодните условия на местността, нарастване на усилията в хода на боя и осъществяване на маньовър със силите и средствата, най-малка уязвимост от ударите на всички видове оръжия, поддържане на непрекъснато взаимодействие и твърдо управление на силите и средствата.

 

Бойният ред на батальона в настъпление се построява в един или два ешелона. При едноешелонно построяване се оставя резерв в състав, не по-малко от взвод.

 

Бойният ред на батальона се състои от: подразделенията на първия ешелон; на втория ешелон (общовойскови резерв); артилерийски подразделения; подразделение за противовъздушна отбрана; противотанков резерв; подразделения за специално–техническо, техническо, тилово и медицинско осигуряване.

 

Бойният ред и задачите на МБ при настъпление в първи ешелон на МБР са показани на схемата /вариант/.

 
Боен ред, бойни възможности и средства за усилване

 

Първият ешелон на батальона се състои от бойните редове на първоешелонните роти. Съставът му е две – три мотопехотни роти със средствата за усилване. Неговото предназначение е като използва резултатите от огневото поразяване на противника, във взаимодействие със съседите да пробие противниковата отбрана, да унищожи противника във взводните и ротни опорни пунктове, създаде брешове и ги разшири към фланговете и в дълбочина на отбрана на противника за изпълнение на близката задача на батальона и за развитие на настъплението в дълбочина.

 

В хода на настъплението ротите от първия ешелон на батальона може да бъдат в линия, с ъгъл напред (назад), с отстъп вдясно и отстъп вляво.

 

Вторият ешелон е в състав мотопехотна рота. Придвижва се скрито след подразделенията от първия ешелон на разстояние 1.5 – 2 км в готовност да развие успеха на направлението на главния удар, да разшири пробива встрани към фланга, да отрази контраатака на противника, да смени подразделение от първия ешелон загубило боеспособност и да унищожи малки групи на противника, останали в тила на настъпващите подразделения.

 

Общовойсковият резерв нормално се създава когато бойният ред на батальона е в един ешелон. Съставът му е не по-малко от мотопехотен взвод. Изнася се както втория ешелон и има готовност за изпълнение на внезапно възникнали в хода на боя задачи.

 

Артилерийските подразделения на батальона са в състав самоходната минохвъргачна батарея и придадените артилерийски батареи (дивизион). Предназначени са за унищожаване и подавяне на артилерията, танковете, бойните машини на пехотата, бронетранспортьорите, противотанковите и други огневи средства, живата сила, пунктовете за управление и радиоелектронните средства, за разрушаване на фортификационните съоръжения на противника и за светлинно осигуряване.

 

Артилерийските подразделения на батальона обикновено не се включват в състава на артилерийските групи. Те изпълняват огневите задачи от закрити огневи позиции или с право мерене.

 

Подразделението за противовъздушна отбрана е в състав зенитно – ракетна батарея. Тя е предназначена за унищожаване на самолетите, вертолетите, безпилотните средства и въздушните десанти на противника на малки и средни височини.

 

Противотанковият резерв е в състав противотанковия взвод на батальона. Изнася се зад първоешелонните роти в направлението за съсредоточаване на основните усилия на батальона или в направлението, в което се очаква провеждане на контраатака на противника. Предназначен е да води борба с танковете и другите бронирани средства на противника, да прикрива фланговете и междините, да отразява или участва в отразяване на контраатака на противника. Противотанковият резерв може да се изведе на предния край пред отбраната на противника за унищожаване на разкрити танкове и бронирани средства.

 

Подразделението за специално – техническо осигуряване е в състав отделението за ремонт на въоръжението. Неговата задача е да осигурява подразделенията с всички видове ракетно-артилерийско въоръжение, ракети, бойни припаси и военнотехнически имущества по въоръжението, както и поддържането им в готовност за бойно използване.

 

Подразделението за техническо осигуряване е в състав ремонтен взвод. Предназначено е за оказване техническа помощ на екипажите и водачите при извършване на техническите обслужвания на бронетанковата и автомобилната техника, за евакуация и текущ ремонт на повредените машини с цел осигуряване на батальона с изправна бронетанкова и автомобилна техника и имущество, както поддържането им в постоянна техническа изправност и готовност за бойно използване.

 

Подразделението за тилово осигуряване в батальона е в състав взвод (рота) за материално осигуряване. Основните му задачи са осигуряване с ГСМ, продоволствие, вещево и квартирно-експлоатационно имущество, различна тилова техника и други материални средства; съхраняване на войсковите запаси от материални средства; зареждане на бойната и другата техника с гориво; осигуряване на личния състав с топла храна, хляб, и вода; подвоз на материални средства; евакуиране на повредената тилова техника, материални средства и имущества; участие в погребението на загиналите в боя и починалите военнослужещи.

 

Подразделението за медицинско осигуряване е медицинския пункт на батальона. Предназначено е за своевременно издирване, събиране, изнасяне и евакуиране на ранените и болните от бойното поле към медицинския пункт, своевременно оказване на първа лекарска (долекарска) помощ и подготовката им за евакуация към главния медицински пункт.

 

Освен изброените елементи при водене на различните видове бой и изпълнение на конкретна задача при настъпление, батальонът може да включи в бойния си ред различни по състав и структура групи (елементи) като: щурмови, обхождащи, челна (тилна, странична) неподвижна и подвижна походни застави, охранителни и прикриващи елементи и др.

 

2. Бойни възможности на механизирания батальон.

 

Задачите, които изпълнява батальона при настъпление, са в пряка зависимост от неговите бойни възможности. Под бойни възможности при настъпление трябва да се разбира способността на батальона да унищожава определена противникова групировка на определен фронт, на определена дълбочина и при определен темп за настъпление. Те зависят от: бойния състав и окомплектоваността му с личен състав, въоръжение и бойна техника; качеството и състоянието на въоръжението и техниката; бойната подготовка, моралният дух и бойният опит на редовия и командния състав; въоръжението, характера на отбраната и моралният дух на противника. На бойните възможности на батальона решително влияние оказват ударите с високоточно и обикновено оръжие по отбраняващия се противник със средства на старшия командир, действията на батальона и на съседите, характерът на местността и времето. Бойните възможности на механизирания батальон са съвкупност от огневите, ударните и маневрените му възможности.

 

Огневите възможности на батальона са съвкупност от възможностите на огневите му средства, които условно може да се разделят на четири групи: средства за стрелба от закрити огневи позиции; средства да стрелба с право мерене; стрелково оръжие и средства за противовъздушна отбрана.

 

Огневите възможности на артилерията, стреляща от закрити огневи позиции се изразява с обема от задачи, които могат да бъдат изпълнени от самоходната минохвъргачна батарея и минохвъргачните взводове на мотопехотните роти.

 

Огневите възможности на 120 мм самоходна минохвъргачна батарея и 82 мм минохвъргачен взвод при отпуснато количество боеприпаси – 2 БК (за 120 мм сминбатр по 80 мини на минохвъргачка – общо 960 мини и за 82 мм минв по 120 мини на минохвъргачка – общо 720 мини) са изразени в таблицата.

 
  Вид на огъня или наименование на огневата задача Огневи възможности (кол. цели)
  120 мм сминбатр 
  Участие в поразяване на ВОП до 4 ха (предварително подготвена отбрана с ОН – 20 мин., разход за 1 ха – 200 мини) 1
 Участие в поразяване на ВОП до 5 ха (набързо заета отбрана  ОН – 20 мин., разход за 1 ха – 180 мини) 1
 Унищожаване на открито разположена жива сила и огневи средства до 6 ха (разход за 1 ха – 25 мини)
 4 – 6
 Подавяне на батарея укрити буксирни минохвъргачки (разход 460 мини) 1
 Унищожаване на батарея открито разположени минохвъргачки (разход 120 мини)
 4 – 6
  Неподвижен заградителен огън (фронт 300 м) 3 – 4
 Подвижен заградителен огън (фронт 150 м) 1 – 2
 Унищожаване на отделна небронирана цел на открито (разход 15 мини) 10 – 15
  Унищожаване на отделна небронирана цел в окоп (разход 140 мини) 5 – 6
   
  82 мм минв 
 Участие в поразяване на ж.с. и о.с. до 1 ха (разход 100 мини)
 2 – 4
 Унищожаване на взвод открито разположени минохвъргачки (разход 240 мини)
 2 – 3
 Неподвижен заградителен огън (фронт 150 м)
 3 – 5
 Унищожаване на отделна небронирана цел на открито (разход 40 мини)
 8 – 12 
 Унищожаване на отделна укрита небронирана цел (разход 100 мини)
 4 - 6
 

От изразените в таблицата огневи възможности на средствата за стрелба от закрити огневи позиции се вижда че, механизираният батальон е в състояние самостоятелно да подави 1 – 2 ВОП, или 1 – 2 минохвъргачни батареи, или да изпълни 3 – 4 НЗО на фронт 300 м, или 2 – 3 ПЗО на фронт 150 м, или унищожи открито разположени жива сила и огневи средства на 1 – 2 роти, което е недостатъчно за осигуряване успешното настъпление на МБ.

 

В противотанково отношение възможностите на механизирания батальон са изразени в таблицата при отпуснати бойни припаси – 1,5 БК.

 

Вид

На

П

Т

С

 

Бр.

П

Т

С

 

Тип и количество на отразените бронирани средства (цели)

 

 

Т  а  н  к  о  в  е

Брон. машини

 

 

 

М

60

 

Бр.

 

 

М

16

 

Бр.

 

Т

55

 

Бр.

 

Т

60

 

Бр.

 

Т

72

 

Бр.

Б

М

П

 

 

Бр.

Б

Т

Р

 

 

Бр.

 

ПТУР
Фагот



СПГ-9

 

6



3

*

2,6/

1,4


1,6

 

15/

8


5

 

2,4/

1,2


1,4

 

14/

7


4

 

 

2,3/

1,1


1,5

 

14/

7


4

 

2,0/

1,0

 

1,1

 

12/

6


3

 

1,4/

0,8


0,8

 

8/

5


2

 

3,5/

2,4


2,8

 

21/

14


9

 

4,1/

3,1


3,1

 

25/

18


9

 

* За ПТУР в числител – без смущение, в знаменател – със смущение.

 

От изразените в таблицата възможности на противотанковия взвод на МБ и противотанковия взвод на МПР е видно, че с тези противотанкови средства механизираният батальон е в състояние да настъпи успешно срещу танкова рота или две – три мотопехотни роти на противника. В разчета не влизат противотанковите възможности на механизирания батальон, който е въоръжен с БМП, които значително нарастват. Също така не са разчетени и РПГ – 7, които основно ще се използват за унищожаване на танкове и бронирани цели на противника в дълбочина на неговата отбрана и при отразяване на контраатаки.

 

Огневите възможности на МБ със стрелковото оръжие се определят, като се изходи от възможностите на една мотопехотна рота, съпоставени с тези на мотопехотен взвод на противника, в броя на изстрелите дадени за една минута,които са изразени в таблицата.

 

Вид оръжие

М П Р

М П В

 

 

Бр.

Изстрели в минута

Общо изстрели

 

Бр.

7,62 мм АК

7,62 мм ПК

7,62 мм ПКТ

14,5 мм КПВТ

7,62 мм М 1А3

7,62 мм G – 3

11,43 мм М3А1

42

9

10

10

-

-

-

90-100

250

250

70-80

-

-

-

3780-4200

2250

2250

700-800

-

-

-

-

-

-

-

3

29

4

ВСИЧКО

 

 

9230-9750

 

Съотношение

4,7

1

 

 

За успешно настъпление е необходимо огнево превъзходство 2–3 : 1. От това следва, че мотопехотната рота може да настъпи срещу 1,5–2 мотопехотни взвода на противника. При положение, че батальонът строи бойния си ред в два ешелона, може да настъпи срещу мотопехотна рота и повече на противника.

 

Огневите възможности на средствата за противовъздушна отбрана се изразяват в обобщения показател на математическото очакване на брой унищожени въздушни цели за времето на отразяване на въздушния удар с определена продължителност или при изразходване на определено количество боеприпаси и ракети.

 

С наличните пет целеви канала средствата за противовъздушна отбрана на механизирания батальон са в състояние да унищожат един – два самолета на противника.

 

Ударните възможности на механизирания батальон се изразяват във способността му да нанася удар с подразделения на определен фронт по отбраната на противника с възможност да я разкъса и развие настъплението.

 

Анализирайки огневите възможности на МБ, може да се направи извод, че той може да настъпи на фронт до 2 км, а на участъка за пробив на бригадата на фронт до 1 км.

 

Като се вземе предвид дълбочината на построението на отбраната на противника, то дълбочината на близката задача на  батальона е 4–6 км, а на следващата – 10–15 км.

 

При пробив на предварително подготвена и развита в инженерно отношение противникова отбрана, на укрепен район и при форсиране на голяма водна преграда, дълбочината на близката задача е 2–3 км, а на следващата – 4–6 км.

 

Темпът за настъпление на механизираният батальон при боя за изпълнение на близката задача е 2-3 км/ч, а при боя в дълбочина – 4–5 км/ч. При пробив на подготвена отбрана темпът за настъпление при изпълнение на близката задача е по-малък и обикновено е 1–2 км/ч, а при боя в дълбочина – 2–3 км/ч.

 

Маневрените възможности на механизирания батальон се изразяват с необходимото време за осъществяване на огневи маньовър или маньовър със сили и средства. Огневият маньовър се заключава в способността на огневите средства да пренасят огъня от една на друга цел за определено време. Маньовърът със сили и средства се изразява с необходимото време за прегрупиране с цел заемане на по-изгодно положение спрямо противника.

 

3. Средства за усилване на механизирания батальон в настъпление.

 

 В зависимост от мястото в бойния ред на бригадата и поставената задача на МБ може да се придадат – артилерийски дивизион или батарея, зенитна батарея или взвод, инженерно подразделение, танкови подразделения – до рота, огнеметно подразделение, а боят му да се поддържа от артилерийски дивизион или батарея.





{START_COUNTER}