Бой в дълбочина на противниковата отбрана

Бой в дълбочина на противниковата отбрана

 

При боя в дълбочина командирът на батальона е длъжен постоянно да наблюдава развитието му, да търси слабите места  в отбраната на противника, да управлява огъня на всички средства и да поддържа своевременно подразделенията, постигнали най-голям успех, умело да използва успеха им за маньовър и за внезапна атака с други подразделения във фланг и тил на опорните пунктове на противника.

След унищожаването на противника в районите за отбрана на батальоните от първия ешелон батальонът, използвайки междините и брешовете в бойния му ред, резултатите от огъня на артилерията, на собствените огневи средства и ударите на авиацията, продължава да развива стремително настъплението в дълбочина. За разузнаване на противника и местността батальонът изпраща напред разузнавателна група (разузнавателен дозор). Личният състав на мотопехотните подразделения, който действа в пеши строй, се качва на бойните машини на пехотата, които по команда на командирите на роти  и взводове забавят движението си или правят кратко спиране. Личният състав в машините се подготвя за водене на огън през бойниците.

На труднодостъпни за танковете участъци от местността мотопехотните подразделения могат да изпреварят танковете и да настъпят под прикритието на техния огън и огъня на  бойните машини на пехотата. След преодоляването на тези участъци танковете отново изпреварват мотопехотните подразделения и продължават настъплението.

В хода на боя подразделенията на батальона обхождат или преодоляват загражденията и препятствията през проходи, устроени от инженерно-сапьорните  и химическите подразделения и от танковете, снабдени с необходимото оборудване или от групи за разграждения от състава на мотопехотните подразделения.

 


Въвеждане в бой на втория ешелон

Въвеждане в бой на втория ешелон

 

Вторият ешелон (резервът) на батальона се придвижва скрито след подразделенията от първия ешелон на разстояние 1.5 – 2 км, в готовност да развие успеха, да разшири пробива встрани към фланга, да отрази контраатаки, да смени подразделения от първия ешелон и да унищожи малки групи на противника, останали в тила на настъпващите подразделения.

Вторият ешелон на батальона се въвежда в боя в междината между ротите или на фланга на една от ротите от първи ешелон, а понякога и през техните бойни редове. При въвеждането му в боя командирът на батальона уточнява: последните данни за противника; положението на подразделенията от първия ешелон на батальона; рубежа за въвеждане в боя и времето за излизане на него; близката задача и направлението за по-нататъшно настъпление на втория ешелон; средствата за усилване, местата и времето за пристигането им; задачата на щатната и придадената артилерия, реда за поддържане с огън и взаимодействие с подразделенията от първия ешелон и съседите.

Към рубежа за въвеждане в боя вторият ешелон на батальона се изнася в предбоен ред на максимална скорост. С подхождането към този рубеж, той се развръща бързо в боен ред, като води огън с всички видове оръжия, от движение стремително атакува противника и изпълнява поставената задача.

Въвеждането на втория ешелон на батальона в боя се извършва под прикритието на огъня на артилерията и на противотанковият резерв.

С въвеждането в боя на втория ешелон, командирът на батальона създава резерв.

 

 

Отразяване на контраатака на противника
 Отразяване на контраатака на противника

 

Контраатаката на превъзхождащи сили на противника механизираният батальон отразява от място, като закрепва достигнатия рубеж, на който танковете и бойните машини на пехотата заемат огневи позиции зад най-близките укрития. Личният състав на мотопехотните подразделения при настъпление може да се спешава и да заема позиции, които осигуряват изгодни условия за унищожаване на противника и за взаимодействие с танковете.

Противотанковият резерв съвместно с придаденото огнеметно подразделение заема огнева позиция на изгоден рубеж на танкоопасното направление обикновено в междините или на фланговете на мотопехотните роти. С огъня си те откъсват танковете от пехотата и ги унищожават.

 Поразяването на контраатакуващия противник от батальона се осъществява със съсредоточен огън на подразделенията и на всички огневи средства на максимално разстояние. С подхождането на противника силата и интензивността на огъня се увеличават и достигат до най-голямо напрежение.

Собствените и придадените артилерийски подразделения изпълняват задачи по поразяването на командно-наблюдателните пунктове, радиоелектронните средства, артилерийските и минохвъргачни батареи и контраатакуващите подразделения на противника по време на тяхното изнасяне, развръщане и атака.

След като отрази контраатаката, батальонът самостоятелно или във взаимодействие със съседните подразделения, с решителна атака завършват унищожаването му.

Ако противникът контраатакува с равни или по-малки сили, батальонът го унищожава с огъня на артилерията, противотанковите средства и със стремителна атака на ротите от движение.

В хода на настъпателния бой, ремонтно-евакуационната (ремонтната) група на батальона, медицинският му пункт и пунктовете за техническо наблюдение на ротите се преместват зад първия ешелон, а основната част на тила – след втория ешелон (резерва) на батальона.





{START_COUNTER}