Излизане от боя и оттегляне

 

Излизане от боя и оттегляне

 

 

 

Батальонът (ротата) може да напусне заемания район за отбрана (опорния пункт) и да се оттегли само по заповед на старшия командир (началник). Оттеглянето се извършва обикновено нощем или в други условия на ограничена видимост. При непосредствено съприкосновение с противника оттеглянето обикновено започва с излизане от боя. За осигуряване на излизането от боя се назначават прикриващи подразделения със средства за усилване.

 

При вземане на решение за излизане от боя и за оттегляне освен общите въпроси командирът на батальона (ротата) определя:

 

- състава на прикриващите подразделения, които осигуряват излизането от боя, и на охранението, реда за излизане от боя на главните сили на батальона (ротата), сборния район, направлението или маршрута за оттегляне, междинните рубежи за водене на бой, крайния рубеж за оттегляне и времето за излизане на него, реда за евакуиране на ранените и болните и на повреденото (неизправното) въоръжение, бойна и друга техника.

 

При поставяне на задачите командирът на батальона (ротата) в бойната заповед указва:

 

- на подразделенията от главните сили - задачите, сборния район, направлението или маршрута за оттегляне, регулировъчните рубежи, времето за тяхното преминаване, междинните рубежи за водене на боя и крайния рубеж за оттегляне и за какви действия трябва да бъдат готови на крайния рубеж за оттегляне;

 

 - на прикриващите подразделения, които осигуряват излизането от боя - състава, задачите, докога да задържат заеманите позиции и реда на понататъшните действия; - на артилерийските и зенитните подразделения, на гранатохвъргачния взвод и другите огневи средства, които остават в непосредствено подчинение на командира на батальона (ротата) - задачите и реда за оттегляне;

 

 - на охраняващите подразделения - състава и задачите.

 

При организиране на взаимодействието командирът на батальона (ротата) указва реда за излизане от боя и за оттегляне на подразделенията, за извозване (изнасяне) на ранените и болните, за евакуиране на неизправното въоръжение, бойна и друга техника, а също съгласува действията на прикриващите подразделения, реда за оттеглянето им, за разрушаване на важни обекти, за устройване на загражде­ния и за поддържането им с огъня на артилерията. Когато започне излизането на батальона (ротата) от боя, прикриващите подразделения остават на заеманите позиции до указаното време или сигнал и водят същите действия, каквито са водени преди излизането от боя. Управлението на тези под­разделения се осъществява от един от командирите на рота (взвод), който се подчинява пряко на коман­дира на батальона (ротата) и поддържа свръзка с него.

 

Прикриващите подразделения се оттеглят по заповед (сигнал) на командира на батальона (ротата) внезапно и обикновено всички едновременно. Ако противникът открие оттеглянето им и започне преследване, прикриващите подразделения се оттеглят на скокове от един рубеж на друг, като разрушават мостовете (преправите) и участъци от пътя и устройват минновзривни и други заграждения на направленията за движение на противника.

 

При излизане от боя в условия на активни дейст­вия на противника батальонът (ротата) с огън от всички средства му нанася поражение, а при необходимост може с част от силите или в пълен състав внезапно да контраатакува с цел да спре противни­ка, а след това под прикритието на отделени подраз­деления, огъня на артилерията, гранатохвъргачките, загражденията, димове и аерозолни завеси бързо да излезе от боя. В сборния район командирът на батальона (ротата) уточнява на ротите (взводовете) и усилващите средства задачите за оттегляне, организира разузнаването и охраната. При оттегляне охранението на батальона (ротата) се осъществява от тилна походна застава, а ако е необходимо, и от странични походни застави, кои­то с огън от движение и от място, а така също с действия от засада задържат придвижването на против­ника до указаното от командира на батальона време.

 

По заповед на командира на батальона заставите могат да разрушават мостове (преправи), пътни участъци и да устройват минновзривни и други заграж­дения. Батальонът може да бъде назначен за ариергард със задача да задържи настъпващия противник за времето, необходимо за оттегляне на главните сили на полка. В този случай батальонът заема предварително отбрана на указан рубеж и го задържа до определеното време или до получаване на запо­вед за оттегляне. Ариергардът се оттегля последователно от рубеж на рубеж изцяло или на части, като част от подраз­деленията се оттеглят на следващия рубеж, заемат там позиции на широк фронт и осигуряват изтеглянето на останалите подразделения на батальона. При оттеглянето широко приложение намират засадите, загражденията и разрушенията. След изпълнението на задачата ариергардът действува по указание на командира на полка.

 





{START_COUNTER}