Настъпление на механизирания батальон срещу отбраняващ се противник от движение

 

Настъпление на механизирания батальон срещу отбраняващ се противник от движение

 

 

         1. Общи положения

 

         1.1. Разполагане в изходен район и рубежи за развръщане.

 

         В зависимост от обстановката, поставените задачи и наличните сили, батальонът може да настъпи срещу отбраняващ се, настъпващ или оттеглящ се противник, от движение или от непосредствено съприкосновение.

 

         Настъплението срещу отбраняващ се противник от непосредствено съприкосновение батальонът извършва в предварително създаден боен ред, след необходимото прегрупиране, а настъплението срещу отбраняващ се противник от движение обикновено от изходен район.

 

         Изходният район отстои на отдалечение 20 – 40 км от предния край на противниковата отбрана. Това разстояние позволява да се предпазят подразделенията от масовия огън на далекобойната артилерия на противника и се създаде условие за кратко време да бъдат въведени в бой.

 

         В изходния район батальонът се разполага в боен ред, набелязан за настъпление, като има постоянна готовност във взаимодействие със съседите да отрази настъплението на промъкнали се подразделения на противника. За тази цел батальонът оборудва взводни и ротни опорни пунктове, огневи позиции на минохвъргачната батарея, подразделението за ПВО, огневи рубежи за развръщане на противотанковия резерв и рубежи за провеждане на контраатаки с втория ешелон. За организирано изнасяне, развръщане и едновременно преминаване в атака на батальона се определят: маршрут за изнасяне; изходен пункт (рубеж); рубежи за развръщане; рубеж за преминаване в атака, а при атака в пеши строй на механизирания батальон се определя и рубеж за спешаване.

 

          Районите, маршрутите и рубежите, назначавани на механизираният батальон при настъпление от движение са показани на схемата.

 

       

Райони, маршрути и рубежи, назначавани на механизираният батальон при настъпление от движение

 

         Изходният пункт (рубеж) се определя на отдалечение 3 – 5 км от изходния район с цел да се даде възможност на подразделенията от първи ешелон да формират своите колони.

 

         Рубежът за развръщане в батальонни колони обикновено отстои от предния край на противниковата отбрана на 12 – 15 км, с цел развръщането на подразделенията да се извърши след започване на огневата подготовка и се избегне въздействието на масовия артилерийски огън на противниковата артилерия. Когато батальонът се изнася по самостоятелен маршрут, рубеж за развръщане в батальонни колони не се назначава.

 

         Рубежът за развръщане в ротни колони се определя извън досегаемостта на огъня с право мерене на оръдията, танковете и установките на противотанковите управляеми ракети на противника, обикновено на разстояние 4 – 6 км от предния край на неговата отбрана. От него колоната на батальона започва да се разчленява в ротни колони.

 

         Рубежът за развръщане във взводни колони се назначава по възможност в гънките на местността на 2 – 3 км от предния край на противниковата отбрана с цел подразделенията да бъдат извън масовия картечен огън на противника. От него ротите започват да се развръщат във взводни колони.

 

         Рубежът за преминаване в атака се определя така, че изнасянето на механизираните и танковите подразделения към него да става скрито, а отдалечението му да осигурява воденето на точен огън с основните видове оръжия и достигане предния край на противниковата отбрана без спиране, на максимална скорост в указаното време “Ч”. В зависимост от местността и конкретната обстановка, той може да бъде на разстояние до 600 м от предния край на противника, а понякога и по-вече.

 

         Рубежът за спешаване трябва да бъде по възможност по-близко до предния край на противниковата отбрана, обикновено на места, скрити от огъня на неговите картечници и противотанковите му средства за близък бой. Понякога той може да съвпада с рубежа за преминаване в атака.





{START_COUNTER}