Организиране и водене на бой в обкръжение и излизане от него

Особености при организиране и водене на бой в обкръжение и излизане от него

 

1. Бой в обкръжение.

 

1.1.Общи положения.

 

Механизираният батальон може да попадне в обкръжение след неблагоприятни бойни действия при отбрана, настъпление  и срещен бой, когато изпълнява самостоятелни задачи като специален, обхождащ, рейдови, преден отряд или тактически въздушен десант и противодесантен резерв на бригадата. Опитът от войните показва, че батальонът може да води бой в обкръжение и при други случаи, както и да участва в боя на обкръжената бригада.

 

При отбрана батальонът може да попадне в обкръжение когато не е успял да заеме района си за отбрана. Внезапното нахлуване на противникови войски може да завари батальона в подготовка за заемането му. В хода на изнасянето към района за отбрана е възможен срещен бой с превъзхождащи сили на противника, който да завърши неуспешно за механизирания батальон и той да попадне в обкръжение. Значение за неуспешния срещен бой ще окажат действията на подразделенията на широк фронт и влизането им в бой неедновременно, без тясно взаимодействие помежду им.

 

Механизираният батальон може да попадне в обкръжение и в случая, когато е заел района за отбрана и води упорити отбранителни бойни действия за отразяване нахлуването на противника. Противникът, използвайки резултатите от радиоелектронното подавяне, ударите с високоточно оръжие, авиация и огъня на артилерията може да пробие отбраната, бързо да обхване фланговете на батальона и във взаимодействие с въздушни и морски десанти да осъществи обкръжаването му.

 

Друг случай, при който батальонът може да попадне в обкръжение, е в хода на провеждане на контраатака на бригадата или контраудар от корпуса за възстановяване целостта на държавната граница. Попадането на батальона в обкръжение е възможно, когато противникът е успял да задържи настъплението на част от контраатакуващите, а механизираният батальон има успех и се е вклинил в противниковата отбрана, вследствие на което противникът нанася удар във фланг на откъсналия се от бригадата батальон и го обкръжава.

 

Обкръжението може да възникне в различни условия на времето като сезон, денонощие и продължителност, оказващи голямо влияние върху бойните действия, които води батальонът за противодействие на обкръжаването. Особено важно значение има времето като количество, защото то оказва непосредствено влияние върху организирането на боя в обкръжение и създаването на необходимия боен ред в хода на противодействието.

 

В зависимост от особеностите на бойните действия, в района на обкръжения батальон могат да попаднат подразделения и от други части. Това налага командирът на батальона в хода на противодействието на обкръжаването да уточни силите и средствата, които ще останат в обкръжение и да поеме командването на тези, които не са от състава на батальона. Някои от неговите подразделения могат да попаднат сами в обкръжение в близост до района на обкръжения батальон. При тези условия командирът на батальона трябва да осигури тези сили и средства да се присъединят към батальона и да не позволи на противника да ги унищожава по части.

 

Условията, при които батальонът може да попадне в обкръжение се характеризират още със следното:

 

     - активни и високоманеврени действия на противника, което му позволява за кратко време да отдалечи външния фронт на обкръжението на по-голямо разстояние, в резултат на което се прекъсва огневото и тактическото взаимодействие между обкръжения батальон и войските извън обкръжението;

 

     - големи загуби в личен състав, бойна техника и материални средства, което изисква своевременно провеждане на необходимите мероприятия за запазване устойчивостта на обкръжените войски;

 

    - крайно ограниченото време за организиране на боя в обкръжение и за създаване на нов боен ред, което става едновременно с управлението на бойните действия, водени в момента от механизирания батальон;

 

    - въздушно господство, което противникът установява над района на обкръжението, изискващо надежна противовъздушна защита на обкръжените войски;

 

    - нарушено психическо състояние на личния състав попаднал в обкръжение, в резултат на неясната и сложна обстановка.

 

За успешното водене на бойните действия в обкръжение е необходимо батальонът да удържа твърдо заемания район, да не допуска разчленяване на обкръжените войски, да не губи непосредствено съприкосновение с противника и да не допуска съсредоточаване на собствените войски на малко пространство, където те могат да попаднат под ударите му.

 

Своевременното създаване на бойния ред на механизирания батальон е едно от най-важните условия, осигуряващи успеха на бойните действия в обкръжение. За да се прикрие целия фронт на обкръжението най-целесъобразен боен ред на батальона е в един ешелон при наличие на общовойскови резерв.

 

Районът за отбрана на батальона в резултат на големия фронт на обкръжението ще бъде по-голям, отколкото при отбрана в обикновени условия и ще достигне по фронта до 8 – 10 km, а в планинско-гориста местност и повече. Това ще доведе до наличието на големи междини между ротите, което изисква надежното им прикриване с миновзривни и невзривни заграждения и огън на артилерията. Също така е необходимо да се планира развръщане на противотанковия резерв на тези направления.

 

Боят в обкръжение се характеризира с голяма напрегнатост и мобилизация на всички налични ресурси за едновременно отразяване на ударите на противника от няколко сходящи направления, недостиг на сили и средства, ограничени възможности за маньовър и въздушно господство на противника.

 

1. 2. Организиране на боя в обкръжение.

 

Целта на боя в обкръжение за батальона е да отрази ударите на превъзхождащи сили на противника от всички направления, да удържи заемания район за отбрана и да създаде благоприятни условия за излизане от него.

 

Боят в обкръжение не започва изненадващо, а е продължение на предходните бойни действия и има два етапа - противодействие на обкръжаването и бой в обкръжение.

 

Когато батальонът е застрашен да попадне в обкръжение командирът е длъжен своевременно да уведоми командира на бригадата (вишестоящата инстанция), да извърши незабавно прегрупиране на подразделенията и да заеме район, максимално благоприятстващ воденето на боя в обкръжение. Районът за водене на бой в обкръжение по възможност трябва да осигурява условия за маньовър със собствени сили и средства, да изключва възможността противникът да води огън с една от ротите.

 

При обкръжаване командирът на батальона трябва незабавно:

 

      - да уточни броя и вида на подразделенията, останали в обкръжение;

 

      - да възстанови управлението на собствените и придадени подразделения, както и подразделенията, оказали се в обкръжение заедно с подразделенията на батальона;

 

      - да постави (уточни) задачите на подразделенията за водене на бой в обкръжение;

 

      - да организира разузнаването във всички направления;

 

     - да усъвършенства инженерната организация на отбраната;

 

     - да възстанови (установи) свръзката с командира на бригадата (войските, действащи извън обкръжението) и да отганизира взаимодействието с тях;

 

     - да организира преразпределение на боеприпасите и материалните средства и получаването им по въздуха от собствените войски.

 

1. 3. Водене на боя в обкръжение.

 

При водене на бой в обкръжение командирът на батальона е длъжен да не допусне разсичане на района от противника, обкръжаването на подразделенията и откъсването им от главните сили на батальона. За целта с огъня на артилерията, развръщайки противотанковия резерв на огневи рубежи и със съсредоточени огньове на мотопехотните и придадени танкови подразделения, той унищожава (възпрепятства вклиняването) противника и не допуска нарушаване целостта на района.

 

За деблокиране на попаднали в обкръжение (откъснати от главните сили на батальона) роти (взводове), командирът на батальона може да проведе контраатаки.

 

След затваряне на вътрешния фронт на обкръжението и изолиране на батальона от съседите формираният общовойскови резерв се съсредоточава в близост до командно-наблюдателния пункт на батальона в готовност за действие в зависимост от обстановката. Устойчивостта и упоритостта на подразделенията, внезапността и активността на действията им, своевременният маньовър със сили и средства са решаващи условия за успех.

 

На опитите на противника за стесняване фронта на обкръжението подразделенията противодействат, като съсредоточават огъня на всички свои оръжия и при благоприятни условия батальонът провежда контраатака. Активните действия по целия фронт и фланговете на отбраната на противника възпрепятстват маньовъра му, като се постигат относително равновесие и иниациатива.

 

Атаката на противника за разчленяване на бойния ред на батальона обикновено се предшества от огнева подготовка на избраното направление. След нейния край незабавно се вземат мерки за възстановяване боеспособността на поразените подразделения и при необходимост се усилва отбраната на застрашеното направление с част от резерва, предимно с бойни машини на пехотата. С преминаването на противника в атака подразделенията последователно откриват огън със своите огневи средства в зависимост от тяхната далекобойност.

 

Вклинилите се в отбраната танкове и други бронирани средства на противника се откъсват от пехотата и се унищожават с огъня на противниковите средства и БМП, разположени в дълбочина. Тези сили и средства се унищожават с провеждането на внезапни контраатаки за възстановяване на стабилизирания фронт на обкръжението. При успех командирите на подразделения незабавно възстановяват огневата система, съществуващите инженерни заграждения и взаимодействието и се подготвят за отразяване на нови атаки на противника. При неуспех на контраатаката, по допълнително разпореждане на командира, подразделенията закрепват и организират за отбрана друг изходен рубеж, където окончателно спират вклиняването на противника и вземат мерки за неговото унищожаване.

 

2. Излизане от обкръжение.

 

2. 1. Общи положения.

 

Излизането от обкръжение на подразделенията е бойна дейност, съчетаваща в себе си продължаването на един вид бой и началото на друг.

 

Условията за излизане от обкръжение може да се квалифицират както следва:

 

     - противникът не е завърщил пълно обкръжение, т.е. вътрешният фронт не е затворен;

 

     - непосредствено след завършването на обкръжението;

 

     - след воденето на тежки отбранителни боеве в обкръжение.

 

Разглеждайки тези условия е видно, че най-благоприятно е когато противникът не е успял да завърши затварянето на вътрешния фронт. По-неблагоприятно е излизането от обкръжение, след като противникът е затворил обръча на обкръжението. При това условие, ако не са създадени елементи на бойния ред за незабавен пробив, на подразделенията ще се наложи да водят боеве за недопускане стесняването на района на обкръжението и отразяване на разсичащи атаки на противника, като същевременно с това да формират боен ред за пробив.

 

Най-тежко условие за излизане от обкръжение е, когато същото е завършило, и външният фронт не е стабилизиран, т.е. фронтовата линия се отдалечава от района на обкръжението. Сложността произтича от непрекъснатото изменение на обстановката, заангажираността на почти всички сили с водене на отбранителни боеве и едновременната им подготовка за излизане от обкръжение. При това условие е необходимо да има твърдо и устойчиво управление, запазване на боеспособността на подразделенията (особено тези, които ще извършват пробива), икономичен разход на боеприпаси, ГСМ и други материални средства.

 

Основни фактори, които влияят на успешното излизане от обкръжение могат да бъдат:

 

     - постоянно снижаване бойния потенциал на подразделенията и частите;

 

     - отдалечението на района на обкръжение от фронтовата линия;

 

     - характерът на действията на противника, блокиращ подразделенията;

 

    - характерът на местността и времето;

 

    - състоянието на възможностите на  подразделенията;

 

    - осигуреността с боеприпаси и други материални средства;

 

    - възможностите за материално осигуряване от старшия командир при подготовката и воденето на боя за излизане от обкръжение.

 

Батальонът излиза от обкръжение с разрешение на старшия командир (началник) организирано и в заповяданото направление.

 

Успех при излизане от обкръжение се постига чрез изненадващи за противника действия в съчетание с използване на димни и аерозолни завеси; осъществяване пробив на обкръжението в неочаквано за противника време и направление обикновено на най-слабо прикритото направление дори и тогава, когато при пробива се налага батальонът да използва обходни труднодостъпни маршрути и да преодолява труднопроходими теренни форми (блата, гори, водни прегради и др.).

 

Фронтът на обкръжението трябва да се пробива на направление, което осигурява бързо и скрито съсредоточаване на силите и средствата на участъка на пробива, стремителност и съединяване със своите войски. За отвличане на част от силата на противника от направлението на пробива и за въвеждането му в заблуждение батальонът може да проведе отвличащи действия.

 

2. 2. Организиране на боя в обкръжение.

 

Бойният ред на батальона при излизане от обкръжение се състои от подразделевия за пробив, прикриващи (заслоняващи) подразделения, общовойскови резерв, артилерийски подразделения, подразделения за противовъздушна отбрана,  противотанков резерв, подразделения за специално-техническо, техническо и тилово осигуряване.

 

В решението си за излизане от обкръжение командирът на батальона освен обикновените въпроси включва:

 

     - време и място за провеждане на пробива и участъци за отвличащи действия;

 

     - сили и средства, привличани за пробив, за отвличащи действия и за прикриване на останалата част от фронта;

 

    - способ за атака и осигуряване на фланговете;

 

    - боен ред при пробива;

 

    - задачи на подразделенията;

 

    - ред за взаимодействие между подразделенията на батальона и с войските, действащи извън обкръжението;

 

    - евакуация на ранените и материалните средства;

 

    - мерки за маскировка и мероприятия за заблуда на противника;

 

    - преразпределение на боеприпасите и материалните средства.

 

В задачите на подразделенията командирът на батальона уточнява допълнително:

 

    - на подразделенията, предназначени за пробив и на тези действащи на отвличащите направления – средствата за усилване, задачите, изходното положение за пробив и времето за заемането му, какви сили и средства да се отделят за прикритие на фланговете;

 

   - на подразделенията за прикриване – средствата за усилване, рубежите за удържане, кой ги поддържа, времето и реда за оттегляне;

 

   - на резерва – състава, района за съсредоточаване и реда за действие;

 

   - на артилерията – задачите по огневото поразяване на противника, района на огневите позиции и реда за смяната им, времето за готовност и реда за действията им при излизане от обкръжение;

 

   - на противотанковия резерв - задачите района за съсредоточаване, направлението за излизане от обкръжението и вероятните рубежи за развръщане.

 

При организиране на взаимодействието командирът на батальона обръща особено внимание на съгласуването на насрещните удари на собствените подразделения с тези, действащи на външния фронт на обкръжението, по време, направления за действия и рубежи. Освен това той указва:

 

    - задачите на разузнаването;

 

    - мероприятията по осигуряване на скритост и внезапност на пробива;

 

    - характера и реда на инженерното оборудване на местността на участъка на пробива и на рубежите за прикриване;

 

    - местата, времето и способите за устройване на проходи в загражденията на противника, какво и кога да бъде минирано, разрушено и унищожено;

 

    - реда за евакуиране на ранените и болните, както и на бойната техника и въоръжението.

 

2. 3. Водене на боя за излизане от обкръжение.

 

Пробивът на вътрешния фронт на обкръжението се извършва след огнева подготовка, а при нощни условия или ограничена видимост атаката може да започне без такава. В този случай артилерията открива огън със започване на атаката.

 

След пробива в отбраната на противника главните сили, които са го осъществили, разширяват създадения бреш, заслоняват фланговете си и го осигуряват за извеждането на всички обкръжени подразделения.

 

Подразделенията за прикритие по време на пробива удържат заеманите позиции и не допускат стесняване фронта на обкръжението. Отделянето им се осъществява с разрешение от командира на батальона  от рубеж на рубеж, като се използват маскиращи димове и устройват заграждения и разрушения.

 

Управлението на боя при излизане от обкръжение командирът на батальона осъществява от КНП, който максимално се даближава до бойния ред на подразделенията за пробив. ТПУ излиза от обкръжението едновременно с подразделенията за специално – техническото, техническо,  тилово и медицинско осигуряване след осъществяване на пробива.

 

При деблокиране на обкръжения батальон чрез настъпление отвън, командирът на батальона обръща особено внимание на организиране на взаимодействието с деблокиращите войски, като за целта съгласува огъня на артилерията и противотанковите средства, и зползването на димни и аерозолни завеси, провеждане на съгласувани атаки или лъжливи демонстративни действия за въвеждане в заблуждение на противника относно истинските намерения и за улесняване действията на деблокиращите.

 

С излизане от обкръжението подразделенията се насочват към район за съсредоточаване или за попълване с личен състав и материални средства.

 

Боят за излизане от обкръжение не може да се прогнозира в никакви граници, затова  всяка една обстановка ще изисква конкретен анализ и конкретно решение.





{START_COUNTER}