Организиране на огневото поразяване на противника

Организиране на огневото поразяване на противника

 

Командирът на батальона организира огневото поразяване с цел да се съгласуват действията на всички средства за поразяване за комплексно въздействие върху отбраняващия се противник.

 

Задачите по огневото поразяване на противника при настъпление се изпълняват през периода на огневата подготовка на атаката, огневата поддръжка на атаката и огнево съпровождане на настъплението в дълбочина. При настъпление от движение, преди да започне огневата подготовка може да се проведе и огнево осигуряване на изнасянето и развръщането.

 

В периода на огневата подготовка на атаката артилерията и авиацията поразяват артилерията, противотанковите средства, живата сила и огневите средства на противника в опорните пунктове на неговата отбрана и извън тях, пунктовете за управление, радиоелектронните средства и обекти на противовъздушната отбрана и тила, разрушават фортификационните съоръжения. В същото време оръдията и танковете, определени за стрелба с право мерене, както и установките противотанкови управляеми  ракети унищожават наблюдаемите огневи средства на противника (особено противотанковите и бронираните) на предния край и в близката дълбочина. Огневата подготовка на атаката завършва с излизане на подразделенията от първия ешелон на рубежа за преминаване в атака.

 

Огневата поддръжка на атаката започва незабавно след завършване на огневата подготовка и продължава непрекъснато до дълбочината на отбраната на бригадата (полка) от първи ешелон на противника, а понякога и на по-големи дълбочини.

 

Огневото съпровождане настъплението на подразделенията в дълбочина на  противниковата отбрана започва след завършване на огневата поддръжка и продължава  през целия бой.

 

Командирът на батальона разработва схема за огневото поразяване при настъпление.

 

На схемата, която обикновено се разработва на едромащабна карта, се нанасят: ориентирите; положението на противника; положението и огневите полоси на прикриващите подразделения; огневите позиции и секторите за стрелба на средствата за стрелба с право мерене на прикриващите и изведените от батальона; положението на съседите и разграничителните линии с тях; ротите от първи, втори ешелон и резерва на рубежа за атака (въвеждане в бой) и техните направления за настъпление; огневите позиции на собствените, придадените, и поддържащите артилерийски подразделения и на другите огневи средства, които са в непосредствено подчинение на командира на батальона и техните огневи задачи; огневите позиции на зенитното подразделение на батальона и преместването му в хода на боя, както и на зенитните подразделения от средствата на старшия началник, действащи в района на батальона; рубежите за развръщане на противотанковия резерв; инженерните заграждения на противника и местата на проходите в тях; огневите позиции (рубежите за развръщане) на придаденото огнеметно подразделение; местата за разполагане на подразделенията за техническо осигуряване и тила; местата за командно-наблюдателните пунктове на командира на батальона и командирите на роти, ТПУ и направленията им за преместване в хода на боя. Освен това в полосата за настъпление на батальона се нанасят рубежите за развръщане (миниране) на противотанковия резерв (подвижния отряд за заграждение) на бригадата, огневите задачи на артилерията на старшия началник, ударите на авиацията и рубежите за развръщане на щурмовите вертолети.





{START_COUNTER}