Осигуряване с материални средства

 Осигуряване с материални средства
 

Осигуряването с материални средства са заключава в организирането и осъществяването на мероприятията по поддържането на  подразделенията на батальона в боеспособно състояние, чрез осигуряването им със съответните видове материални средства и създаването на всички условия за изпълнение на поставените пред тях задачи.

Основни задачи на осигуряването с материални средства на батальона са осигуряване с ГСМ, продоволствие, вещево и квартирно–експлоатационно имущество, различна тилова техника и други материални средства; съхраняване на войсковите запаси от материални средства; зареждане на бойната и другата техника с гориво; осигуряване на личния състав с топла храна, хляб и вода; подвоз на материални средства; евакуиране на повредената тилова  техника, материални средства и имущества; участие в погребението на загиналите в боя  и починалите военнослужещи.

Задачите по осигуряването с  материалните средства се решават  чрез постоянна и всестранна бойна и мобилизационна подготовка и готовност на тила; точно планиране и пълно съответствие на организацията на осигуряването с материални средства на задачите на подразделенията и условията в конкретната обстановка; съсредоточаване на основните усилия на тила за осигуряване на подразделенията, изпълняващи главната задача на батальона, и поддържане на тяхната максимална самостоятелност в тилово отношение;  поддържане на висока устойчивост на осигуряване с материални средства на подразделенията във всякакви условия на обстановката; постоянно наличие на резерви от сили и материални средства и умелото им използване; организиране на надеждна защита, отбрана и охрана на материалните средства.

Осигуряването с материални средства в батальона се организира и осъществява в съответствие със замисъла за боя и въз основа на решението на командира на батальона и неговите указания по всестранното осигуряване и включва вземане на решение и планиране на разполагането и преместването на органите за МТО; материално осигуряване и организация на подвоза; използване на пътищата за подвоз и евакуация на транспортните средства; зареждането на бойната и другата техника с ГСМ; защитата,отбраната и охраната; организацията на управлението на органите по  МТО.

Командирът на батальона ръководи органите по МТО лично, чрез щаба и заместника си по МТО. Задачите по осигуряването с материални средства се свеждат до изпълнителите със заповед (анекс по МТО).

В  него се определят направлението за съсредоточаване на основните усилия на тила; пътища за подвоз и евакуация; размери и срокове за създаване на запаси от материални средства; организация на подвоза и норми за разход за бойния ден; райони и ред за дозареждане на техниката с гориво; защита, отбрана и охрана на тила; време за готовност и организация на управлението на тила.

За координиране на действията  по логистичното осигуряване при подготовката и в хода на боя заместник – командирът по  МТО  взема решение и планира организацията на осигуряването с материални средства, като нанася данните на работната си карта и текстуално прилага необходимите разчети. Началниците на секция  МТО изготвят необходимите разчети.

При подготовката и в хода на бойните действия заместник – командира по  МТО организира тиловото разузнаване със задача да избере райони за разполагане на тила(основен и запасен/, пътища за подвоз и евакуация, райони(пунктове)за приемане и предаване на материални средства, площадки за приемане на товари, доставяни с въздушен транспорт и други.

Изнасянето на тила в определените райони и развръщането му за осигуряване на батальона в хода на бойните действия се осъществява едновременно с изнасянето и развръщането на батальона под ръководството на заместник-командира по МТО. Редът за изнасяне и развръщане на тила се определя от командира на батальона.

Тиловите подразделения се разполагат в определените им райони разсредоточено, като се спазват мерките за маскировка и се използват защитните свойства на местността. Непосредствената отбрана и охрана на районите (местата)за разполагане се осъществяват обикновено със сили и средства на тиловите подразделения, а при необходимост по решение на командира на батальона и със съгласувани действия на второешелонни подразделения.

Преместването на тиловите подразделения се организира така, че да осигурява непрекъснатост в подвоза на материални средства към подразделенията и успешно решаване на другите задачи по логистичното осигуряване.

За извършване на подвоз на материалните средства и за евакуация на ранени и болни в батальона се определят пътища за подвоз и евакуация - от района за разполагане на ротата за материално осигуряване и батальонния медицински пункт до ротните пунктове за бойно и продоволствено снабдяване, огневите позиции на батальонната артилерия и местата за събиране на ранените.

Материалното осигуряване в батальона се организира и осъществява с цел своевременно и пълно задоволяване потребностите на подразделенията от материални средства и имущества, необходими за живот и бой. То се осъществява по видове снабдявания. Към тях се отнасят ракетноартилерийско, бронетанково, автомобилно и автотранспортно, ГСМ, продоволствие, вещево, медицинско, инженерно, свързочно, химическо, квартирно и други имущество, материали и специални течности с различно предназначение, а така също и вода.

Своевременно и пълно материално осигуряване на подразделенията се постига чрез създаване и ешелониране от мирно време на необходимите запаси от материални средства, своевременен подвоз за попълване на разхода и загубите и осъществяване на маньовър с наличните запаси от материални средства.

Организацията на материалното осигуряване се заключава в определяне на потребностите, определяне на източниците и начина за снабдяване, създаване и съхраняване на запасите и организация на подвоза на материални средства.

Материалното осигуряване по службите на тила се организира от заместник-командира на батальона по МТО и началниците на секции. То се осъществява централизирано, по план на старшия командир на основание на заявките на подразделенията за подвоз, изхождайки от техните действителни потребности от материални средства и отпуснатите за бойния ден лимити.

Потребностите на батальона от материални средства за боя се определят с отчитане на определените норми за разход и заповяданите запаси в края на бойните действия.

Необходимостта от материални средства, осигуреността на батальона с тях и разходните норми се изчисляват в разчетно-снабдителни единици (бойни комплекти, заряди, денонощни дажби, комплекти) и в други мерни единици (бройки, килограми, метри и други).

Зарядка от ГСМ е количеството гориво, необходимо на една машина за изминаване на определен пробег от километри или за отработването на определени моточасове. За верижните машини и колесната военноинженерна техника зарядката се определя от вместимостта на резервоарите и допълнителните резервоари, конструктивно свързани с горивната им система.

Зарядката от ГСМ на батальона се изчислява за цялата щатна техника по видове и марки съгласно изискванията на нормативните документи.

Денонощна дажба е количеството продоволствие, полагащо се по определените норми за хранене на един човек в денонощие.

Комплектът запасни части, инструменти и принадлежности за въоръжението, бойната и другата техника, както за вещево и друго имущество се състои от предмети по определен списък и в определено количество.

Потребността от продоволствие на батальона се определя, като се изхожда от личния състав на подразделенията по списък, установените норми за разход и определените запаси в края на боя.

Потребността от гориво в батальона се определя, като се изхожда от бойната задача, наличната техника и предполагаемото напрежение на нейното използване, годишното време, състоянието на пътищата, характери на местността и климатичните условия, а така също установените норми за разход и запаси в края на боя; тя се изчислява  за горивото, необходимо за цялата намираща се в батальона техника по списък; за маслата и смазките - в процентно отношение към потребността от гориво.

Потребността на батальона от вещево имущество се определя по действащите норми (за летния и зимния период), като се изхожда от личния състав на подразделенията по списък, определените размери на запасите и обменния фонд.

Основни източници за осигуряване на потребностите от материални средства за водене на бойни действия са запасите от материални средства, съхранявани в складовете на батальона; мирновременните приходящи запаси в постоянните гарнизони и запасите от материални средства, съхранявани в складовете на бригадата.

За своевременното и непрекъснатото осигуряване на подразделенията с материални средства се създават войскови запаси. Те се ешелонират, съхраняват и превозват в ротата (взвода)  за материално осигуряване на батальона, бойните и другите машини, при въоръжението и личния състав, в ремонтните и медицинските подразделения в съответствие с определените нормативи. В зависимост от обстановката по решение на старшия командир може да се създадат допълнителни запаси от материални средства.

Войсковите запаси се делят на мобилизационни и подвижни, а подвижните запаси на разходна част и неприкосновен (за ГСМ - неснижаем) запас. Неприкосновените (неснижаеми) запаси се изразходват само с разрешение на командира на батальона. Изразходваните и унищожени от противника войскови запаси от материални средства незабавно се възстановяват.

Подвозът на материални средства се организира и осъществява при всякакви условия на обстановката с цел създаване на запаси от материални средства и за попълване на разхода и загубите в батальона и подразделенията. Най-напред материалните средства като правило се подвозват до подразделенията, действащи на главното направление.

В хода на бойните действия подвозът се организира и осъществява за осигуряване на своевременно и непрекъснато попълване на денонощния разход и загубите от материални средства и поддържане на установените батальонни запаси.

В батальона подвозът на всички видове материални средства се планира и организира от заместник-командира на МТО. Обемът на подвоза се определя на базата на заявки за подвоз от началника на секция МТО и други пряко подчинени на командира секции. Отговорност за своевременния подвоз на материални средства до подразделенията, използването на пътищата за подвоз и евакуация и транспортните средства носи заместник-командирът на батальона по МТО.

Основен способ за подвоз както при подготовката, така  и в хода на бойните действия, е способът, при който всяко звено получава от по-старшото материални средства със собствен транспорт по заявка и в планово-разпределителен ред.

Празните транспортни средства при възможност се използват за евакуация на ранени и болни, както и за евакуация на неизправни, ненужни за боя собствени и трофейни имущества, тара и опаковка.

Зареждането на техниката с гориво се извършва в края на бойния ден с щатните зареждащи средства. На марш или в други случаи, когато позволява обстановката, със силите и средствата на по-старшото звено в определени райони се организира масово зареждане на техниката с ГСМ.

Храненето на личния състав се организира от началника на секция МТО на батальона и се извършва в продоволствените отделения на взвода за продоволствено осигуряване при правилно три пъти в денонощието и се раздава на личния състав в определеното време. При невъзможност в хода на бойните действия да се организира трикратно хранене с топла храна, тя се приготвя и дава на закуска и вечеря. Със закуската се дава  и обяд в сух вид.

Когато по принуда храненето се организира в райони, заразени с радиоактивни вещества, отрови и бактериални (биологични) средства, приготвянето и приемането на храната се разрешава само след щателна дезинфекция на територията, походните кухни и оборудването, а също и след пълна санитарна обработка на личния състав. Забранява се използването на продоволствие и вода, заразени от радиоактивни и отровни вещества и от бактериологични (биологични) средства за приготвяне на храна.

Механизираният (танковият) батальон се осигурява с вода за пиене и битови нужди от пункта за водоснабдяване (водоразпределителния пункт) на отделението от взвода  за продоволствено осигуряване на основание разпореждане на заместник-командира на батальона по МТО. Забранява се използването на вода от други водоизточници.

Вещевото осигуряване на механизирания (танковия) батальон се организира от началника на секция МТО. Вещевото имущество и консумативите се отпускат според списъчния личен състав на батальона съгласно действащите норми. За по-добра организация на ремонта на вещевото имущество се заделя обменен фонд от облекло и обувки, съхраняван в ротата и взвода за материално осигуряване. Изкъпването на личния състав се извършва ежемесечно в местните бани и баните, устройвани от бригадата в района на нейното разположение, по график на старшия командир (началник), като задължително се подменя пълният комплект долно бельо.

Техническото осигуряване на секция МТО в батальона се организира и осъществява за поддържане в изправно състояние, постоянна готовност и осигуряване надеждна работа на намиращата се в органите МТО, чрез технически правилната й експлоатация и използване на планово-предупредителния способ за техническо обслужване и ремонтни работи.

В батальона техническото осигуряване на секция МТО се организира от заместник-командира по МТО. Началника на секция МТО непосредствено планира и организира експлоатацията, обслужването, поддържането, ремонта, евакуацията на съответната техника и носи за това пълна отговорност.

Продажбата на стоки и предмети и предоставяне на битови услуги срещу заплащане в батальона се организират и осъществяват за своевременно и пълно удовлетворяване потребностите на личния състав с предмети за лична употреба и битово обслужване. Те включват продажба на премети от военния асортимент, промишлени, битови и продоволствени стоки и предмети в съответствие с утвърдената номенклатура и норми и предоставяне на битови и други услуги.

Квартирно-експлоатационното осигуряване на батальона включва осигуряване с квартирно-експлоатационно и противопожарно имущество, контрол за тяхната правилна експлоатация и ремонт. Организира се от заместник-командира на батальона по МТО.

Организирането на своевременното изнасяне от бойното поле и погребване на падналите в боя и починалите войни е едно от най-важните задължения на всички командири. Погребват се всички загинали в боя войни, действащи в дадения район. Погребението е задължително при всякакви бойни условия.

Преди погребението се установява самоличността на падналите в боя. За всеки паднал и загинал войн командирите докладват по команден ред. Местата на гробовете се обозначават с добре видими и трайни знаци.

В щаба на батальона се води отчет на войните паднали в боя и починали, като се посочва точното място, където са погребани. За времето и мястото на погребението на военнослужещите, които не са от състава на батальона, се съобщава на техните подразделения. Погребението се извършва от подразделения (командири), назначени за целта от командира на бригадата.





{START_COUNTER}