Отстъпателни действия

 Отстъпателни действия
 
      В тази част са разгледани схващанията за водене на отстъпателни бойни действия. Отстъплението е вид бойна дейност, при която войските в съответствие със замисъла на командира излизат от съприкосновение с противника, като целта е да се откъснат от него. Това не означава, че не е необходимо да се разузнава противникът и да се осигурява охраната на собствените войски.

    Оттеглянето се различава от отстъпателните действия по това, че се извършва без непосредствено съприкосновение с противника.

 

 І. Съображения за използване

 

    1. Същност

 

    Командирът не може да отдаде заповед за отстъпление на подразделението, което командва без разрешение (нареждане) на висшестоящия командир.

    Войските могат да преминат към отстъпление в следните случаи:

    Ако целта на бойните действия не може да бъде постигната и войските са застрашени от унищожаване или ако целта е постигната и не се налага да продължи да се поддържа съприкосновение с противника;

    Да  се избегне въвличането в бой при неблагоприятна тактическа обстановка;    

    Да се създадат неблагоприятни условия за противника (например да се удължат комуникационните му линии);

    Да се използват силите или част от тях на друго направление;

    По причини, свързани с тиловото осигуряване.

 

    2. Отстъпателните действия трябва да бъдат водени така, че да се намали до минимум възможността противникът да им въздейства чрез преминаване в настъпление. Това може да се постигне чрез внезапност и бързина в действията. Винаги трябва да се отчитат възможностите на противника да реагира и да се вземат мерки за осигуряване на охраната на оттеглящите се собствени войски.

    Отстъплението е труден вид бойна дейност и командирът трябва да прояви гъвкавост, като при необходимост премине към друг вид бойни действия (задържащи действия, отбрана или настъпление).

Задачата на командира е да изведе от боя своите сили (подразделения). Ако отстъплението се провежда преднамерено и в съответствие със замисъла на висшестоящия началник (командир), задачата за оттегляне не се включва в заповедта за водене на бойните действия.

   

    3. Към отстъпателни действия най-често се преминава при неблагоприятни условия на обстановката. Обикновено противникът владее инициативата и при оттеглянето си собствените войски ще бъдат положени на ударите на сухопътните му сили. Въздушната обстановка също ще бъде неблагоприятна. Това може да наложи към отстъпление да се пристъпи нощем или в условия на ограничена видимост.

 

ІІ. Водене на бойните действия.

 

    1. Организация.

 

    Организацията на силите при отстъпление е следната: сили за прикриване на отстъплението; главни сили, които се охраняват от челно странично и тилно охранение.

    Силите, които не участват непосредствено в бойните действия в това число формированията на тила и ранените, трябва своевременно да се изведат, за да не блокират пътищата, които ще се използват при оттеглянето.

 

    2. Планиране.

 

    При оценката на обстановката командирът отчита влиянието на следните фактори: разстоянието, което трябва да се измине; метеорологичните условия, особеностите на местността и условията на видимост; възможностите за ограничаване подвижността на противника – главно чрез устройване на заграждения; състава на противника; обстановката на фланговете; подвижността на собствените войски; въздушната обстановка; възможностите на органите за тилово осигуряване.

    С цел повишаване на сигурността, постигане на внезапност и намаляване на загубите от ударите на противниковата авиация, отстъпателните действия като правило се провеждат нощем, въпреки че в съвременните условия, когато противникът разполага с модерни средства за нощно виждане и разузнаване, тъмнината не може да скрие движението на войските. Лошите атмосферни условия, като проливните дъждове и гъстата мъгла, дават възможност оттеглянето да се извършва и денем.

    Планът за отстъпление трябва да обхваща всички действия на войските и да отговаря на следните изисквания: да бъде опростен и гъвкав; при възможност групировката на силите и средствата не трябва да се променя; да осигурява изненада и въвеждане на противника в заблуждение; да дава възможност за максимално използване на защитните свойства на местността; да съдържа основните пътища за оттегляне и организацията на движението по тях; подготовката на разузнаванията по пътищата за оттеглянето, трябва да се извърши колкото е възможно по-рано.

 

    3. Водене на отстъпателните действия.

 

    Излизането от боя на главните сили трябва да се извършва скрито и по възможност след успешни действия срещу противника.

    Задачата на силите за прикритие е да не допускат главните сили да бъдат въвлечени в бой. Веднага след като главните сили излязат от боя и се оттеглят на безопасно разстояние, трябва да започне оттеглянето на силите за прикритие. В някои случаи те могат да останат на заеманите позиции, докато противникът не премине в настъпление, за да го въведат в заблуждение и задържат, колкото е възможно по-продължително време. Ако противникът нанесе удар с превъзхождащи сили, те продължават да изпълняват задълженията си, като преминат към воденето на задържащи действия. В случай, че разстоянието, което трябва да се измине от главните сили е твърде голямо и се очаква противникът да реагира бързо, то силите за прикритие се разсредоточават в дълбочина, като заемат част от позициите, освободени от главните сили.

    Ако силите за прикритие не са в състояние да задържат противника и да се оттеглят, те трябва да се усилят с част от главните сили. В отделни случаи може да се наложи за задържането на противника да се използва основната част от главните сили. При създаването на такава обстановка, отстъплението се прекратява до създаването на условия за възобновяването му. Ако силите за прикритие успеят да излязат от боя, те следват главните сили като продължават да осигуряват защитата им.

    Оттеглянето завършва, когато силите са готови да започнат изпълнението на друга задача.

    Артилерията трябва да бъде развърната така, че да може да поддържа всички действия на войските. Част от нея остава със силите за прикритие, като се стреми да имитира дотогавашната огнева дейност, колкото е възможно по-продължителни време. Авиационната поддръжка заема важно място в общата система за огнева поддръжка. Бойните вертолети с голяма ефективност да поддържат действията на силите за прикритие. Транспортните вертолети се използват за увеличение бързината на провеждане на отстъпателните действия. Разузнавателните вертолети уточняват характера на действие на противника.

    Щатните средства за ПВО не могат да осигурят прикритието на целия район на бойните действия, затова те се разпределят така, че да осигурят прикритие на оттеглящите се войски и вероятните райони за стоварване на ТВД от противника.

    Инженерните подразделения осигуряват оттеглянето с изпълнението на следните задачи: подготовка на обекти за разрушаване, устройване на заграждения и поддържането на пътищата за отстъпление; поддържане на действията на силите за прикритие чрез намаляване подвижността на противника; осигуряване отстъплението на главните сили чрез разчистване на препятствията по маршрутите им за отстъпление.

    Поддържането на непрекъсната свръзка е от особено значение за успеха на отстъпателните действия. Строго се спазват ограниченията за ползване на радиосредствата. Поддържането на радиосвръзката между силите, които остават в съприкосновение с противника, също допринася за въвеждането му в заблуждение. Силите, които са излезли от съприкосновение с противника, пазят пълно радиомълчание.

    Усилията на органите за техническо осигуряване се съсредоточават за ремонт на материалната част, необходима за водене на бойните действия. Ремонтно-евакуационните средства се изнасят в най-важните участъци по маршрутите за оттегляне с цел недопускане на задръстване по пътищата и ремонт на повредена техника.

    Преди да започнат отстъпателните действия, запасите от материални средства във войските се намаляват чрез прекратяване на снабдяването. При възможност излишните средства се прехвърлят в тила.

    Една от основните задачи на медицинското осигуряване е евакуирането на ранените. Това помага да се поддържа висок боен дух у бойците.

    При съгласуване на действията на войските се обръща особено внимание на недопускането противникът да овладее и използва въоръжението, техниката и боеприпасите на собствените войски. Предварително се планират определени мероприятия за унищожаването на материалната част и средствата, които не могат да бъдат прехвърлени в тила.  





{START_COUNTER}