Разполагане на батальона на място.

Разполагане на механизирания батальон на място

 

 

1.Общи положения.

 

 Механизираният батальон може да се разполага на място в райони при провеждане на мобилизация, при подготовка за водене на бойни действия, при марш и превозване, така че районите за разполагане могат да бъдат мобилизационни, за съсредоточаване, изходни, очаквателни, сборни, райони за почивка (денуване, нощуване) и за попълване с материални средства и други.

 

Тези райони трябва да осигуряват: разсредоточено и скрито разполагане на подразделенията; възможност за тяхното бързо събиране и провеждане на маньовър за изпълнение на поставените задачи; удобно разполагане и почивка на личния състав; защита от средствата за масово поразяване (промишлени аварии) и благоприятни санитарно-епидемиологични условия; наличие на достатъчен брой водоизточници, пътища и подходи, удобни за движение на бойна и друга техника.

 

Условията, при които войските се разполагат на място, се определят от характера на предстоящите действия, от обстановката и  задачите за изпълнение. Районът за разполагане на войските на място се определя на местност с естествени укрития, даващи възможност за отразяване на въздушно и земно нападение на противника, бързо провеждане на маньовър и построяване на колоната.

 

За избирането (уточняването) на районите за разполагане на ротите, другите щатни и придадени подразделения, на командно-наблюдателния пункт на батальона, огневите позиции на зенитното подразделение, местата за разполагане на подразделенията за техническото осигуряване и тила на батальона и за разузнаване на пътищата за подход се изпраща рекогносцировъчна група, оглавявана от един офицер от батальона. В състава на групата се включват по един офицер или сержант от всяка рота и придадените подразделения.

 

При заемане от подразделенията на районите за разполагане, особено на местност, заемана преди това от противника, се извършва прецизно разузнаване с цел да бъдат открити останали противникови групи, заразени и минирани участъци от местността и водоизточници и да се определи тяхната годност за използване. Големината на района за разполагане на механизирания батальон е до 30 km2.   

 

Бойните подразделения се разполагат в оказаните им райони обикновено край маршрутите за движение, като използват защитните и маскиращите свойства на местността.

 

Минохвъргачната батарея и противотанковият взвод се разполагат заедно с мотопехотните роти. Зенитното подразделение заема огневи позиции на места, които осигуряват надеждно прикритие на района и водене на огън по противникови самолети, вертолети и други въздушни цели.

 

Подразделенията за специално-техническо, тилово и медицинско осигуряване се разполагат в района на батальона с оглед удобствата за осигуряване на подразделенията.

 

Забранено е разполагането на батальона в близост до петролопроводи, газопроводи и електропроводи, както и до обекти с възможни опасни аварии. Запасни райони на батальоните в основния бригаден район не се определят. Такива се назначават в запасния район на бригадата.

 

2. Организиране разполагането на механизирания батальон на място.

 

 Районът за разполагане на батальона по правило се определя от командира на бригадата при поставянето на общата задача или с отделно разпореждане. В разпореждането се указват сведения  за противника, района за заемане, маршрути за изнасяне, основни задачи по осигуряването на войските и за какви действия да се готви батальона.

 

Командирът на батальона взема решение за разполагане в резултат на уясняването на получената задача и оценка на обстановката.

 

При уясняване на задачата, той следва да си изясни с каква цел се разполага батальонът в района и каква задача му предстои да изпълнява след това, на какво съдействие от страна на бригадата и съседите може да разчита при организирането на ПВО и ядрената, химическата и биологичната защита, срока за заемането на района и колко време ще остане батальона в него и в кои най-близки райони се разполагат съседите.

 

В резултат на уясняването на задачата командирът на батальона си прави изводи, от които определя групировката на подразделенията в района с оглед изпълнението на по-нататъшните задачи, в каква последователност да се заеме районът и степента на инженерното му оборудване, районите (местата) за разполагане на ротите и другите щатни и придадени подразделения, задачите и сроковете за рекогносциране на района, маршрутите за изнасяне и заемане на запасния район.

 

Командирът на батальона оценява обстановката в следната последователност:

 

- противник – отдалечение и характер на неговите действия, възможностите му за въздействие върху войските в района за разполагане, вероятните направления и с какви сили е възможно нападение на сухопътни войски на противника; в изводите от оценката на противника се уточняват разположението на районите (местата) на подразделенията, силите и средствата, необходими за охрана и отбрана на района за разполагане и техните задачи, основните мероприятия по ядрената, химическата и биологичната защита;

 

- собствени войски - уточнява се групировката на подразделенията в района за разполагане, какви сили и от кого да се заделят за охрана на района, реда за инженерно оборудване на района и позициите на охранението;

 

- местност - уточняват се районите (местата) на подразделенията в основния и запасния район, обектите (съоръженията) в районите и в непосредствена близост до тях, които следва да се охраняват, рубежите за организиране на отбрана при отразяване нападение на противника, маршрутите за заемане на запасния район,  за заемане на основните позиции и за изпълнение на по-нататъшните задачи от батальона, условията за организиране на управлението, инженерното оборудване и водоснабдяването;

 

- радиационна, химическа и бактериологична обстановка - уточняват се кои райони да не се заемат от войските, потенциално опасните обекти във близост до района за разполагане и в него реда за действие на подразделенията при опасност от радиационно, химическо и бактериологично заразяване, района за специална обработка, реда за провеждане на дозиметричен контрол и санитарно-профилактични мероприятия.

 

В замисъла си за заемане на район за разполагане командирът на батальона определя основните райони (местата) на ротите и другите щатни и придадени подразделения и сроковете за тяхното заемане, рубежите за заемане от стражевото охранение и маршрутите за движение в района, реда за заемане на запасния район (маршрутите до запасния район, реда за напускане на основния район от подразделенията и организиране на стражевото охранение).

 

Командирът взема решението по карта и го уточнява след завършване на работата на рекогносцировъчната група.

 

В бойната заповед той указва следното:

 

- сведения за противника;

 

- задачата на батальона;

 

- задачите на подразделенията (на ротите и другите щатни и придадени подразделения) – основните и запасните райони (места) за разполагане, реда за заемането и инженерното им оборудване;

 

- на охранението – състава, позицията (маршрута за движение на патрулите) и времето за заемането и (началото на патрулирането), задачата, реда за откриване и водене на огън, за поддържане на свръзка и докладване за противника, реда за смяна на пропуска и отзива;

 

- на зенитното подразделение – огневите позиции, задачата, времето и степента на готовност;

 

- на дежурното подразделение – състава, за какви действия да бъде готово, района за разполагане и сигналите за повикване;

 

- времето за заемане на района за разполагане и срокове за неговото инженерно оборудване;

 

- мястото на командно-наблюдателния пункт, тиловия пункт за управление и заместниците.

 

При организиране на всестранното осигуряване командирът на батальона предвижда мерки за отразяване нападението на земния противник. На бойните подразделения (собствени и придадени) и на подразделенията за бойна поддръжка той указва рубежите за развръщане и задачите, огневите позиции и възможния маньовър с огъня и подразделенията. За отразяване на въздушния противник определя дежурните огневи средства и реда за откриване и водене на огън.

 

След поставяне на задачата и организиране на всестранното осигуряване командирът на батальона осъществява контрол на инженерното оборудване за подготовката на бойната и друга техника, поддържането на висока бойна готовност, попълването с бойни припаси и други материални средства.

 

В батальона се организира охранението, свръзката, оповестяването за видовете опасност и се обръща особено внимание на маскировката. Ограничава се до минимум  предвижването на техниката и личния състав.

 

Стражевото охранение на батальона се осъществява от стражеви постове в състав отделение, поставяни на застрашените направления на отдалечение до 1500 m, на скритите подстъпи – секретни постове в състав 2-3 души на отдалечение до 400 m, а в самите райони за разполагане – от непосредствено охранение, включващо патрулни двойки и постоянно дежурство от наблюдатели на командно-наблюдателния пункт на батальона.

 

Освен това в батальона обикновено се назначава дежурно подразделение в състав до взвод. То има готовност за унищожаване на противникови диверсионно-разузнавателни групи и за изпълнение на внезапно възникнали задачи.

 

Отделението за радиационно и химическо разузнаване организира химически наблюдателен пост непосредствено до командно-наблюдателния пункт на батальона, а химизираните отделения от подразделенията – до съответните командно-наблюдателни пунктове. Те водят постоянно радиационно и химическо наблюдение в заповядания режим с готовност за оповестяване на щаба и подразделенията.

 

В района за разполагане на батальона личният състав оборудва близо до машините открити и покрити шчели, а когато има време, подготвя блиндажи и убежища. За въоръжението, бойната и другата техника, за зенитните и другите огневи средства се оборудват окопи и укрития. Местата за разполагане на подразделенията, въоръжението и техниката, позициите на охранението и на дежурните огневи средства, както и следите от машините се маскират добре. В района и подстъпите към него се разузнават и се подготвят пътища за излизане на подразделенията от района и за маньовър при отразяване на противниково настъпление.

 

В района за разполагане батальонът трябва да се намира в постоянна готовност за отразяване нападението на земен и въздушен противник, за унищожаване на въздушните му десанти и диверсионно-разузнавателни групи.

 

Районът се сменя по указание на старшия командир. Ако противникът внезапно използва ОМП, високоточни и запалителни оръжия и ако няма възможност своевременно да се доложи за това на старшия командир, районът може да се сменя по решение на командира на батальона.

 

В планина батальонът се разполага в местата, които осигуряват бързо излизане на път, или развръщане за отразяване на противниково нападение. Забранява се разполагане на подразделенията в райони, където са възможни срутвания, снежни лавини и порои. За укрития на личния състав, въоръжението, бойната и другата техника се използват гънките на местността, тунелите, мините и пещерите.

 

В гора батальонът се разполага край пътища и просеки. Подготвят се пътища за излизане в запасен район при възникване на горски пожар. В спасителните работи и гасенето на пожари участват дежурното подразделение, а при необходимост, и целият личен състав на батальона.

 

През зимата за разполагане на подразделенията се избират райони, защитени от вятър. Особено внимание се отделя за поддържане на проходимостта на пътищата за излизане на подразделенията от района за разполагане. За отопление на личния състав се оборудват отопляеми укрития. Двигателите на машините при необходимост се загряват. За защита от високоточните оръжия се оборудват топлинни уловки, машините и укритията се маскират в топлинно отношение. Вземат се мерки за предпазване на личния състав от отравяне с изгорели газове.

 

3. Механизираният батальон в стражеви отряд

 

 По време на разполагането на място на механизираната бригада, за прикритие на важно направление, както и за охрана на важен обект, населен пункт или участък от местността с важно за войските предназначение, механизираният батальон може да бъде назначен в стражеви отряд.

 

На стражевия отряд се указва рубеж за отбрана, полоса за охранение и разузнаване. Полосата за охранение по фронта може да достигне до 10 km, за ротата – 5 km, за взвода – 2 km.

 

Отдалечението на стражевия отряд трябва да осигурява на охраняваните извършване на маньовър, както и организираното им влизане в бой. В зависимост от състава, обстановката и местността стражевият отряд може да бъде на отдалечение от 5 до 15 km.

 

Батальонът, назначен в стражеви отряд, заема и подготвя за отбрана указания му рубеж, като прикрива със стражеви застави най-важните направления. Рубежът, заеман от стражевия отряд, трябва да бъде удобен за отбрана, да осигурява добро наблюдение към противника и да се оборудва в инженерно отношение.

 

В полосата за охранение стражевият отряд подготвя основни, а при достатъчно време и запасни позиции. Междините между стражевите застави и танкоопасните направления се прикриват със заграждения, с огъня на артилерията и другите огневи средства. По указание на командира на стражевия отряд между стражевите застави се организира патрулиране отпред и отстрани, може да се поставят и стражеви постове, а на скритите подстъпи – секретни постове.

 

Резервът на командира на батальона се разполага в дълбочина в готовност за маньовър към застрашените направления.

 

За водене на разузнаване пред фронта и на фланговете командирът на батальона организира наблюдение, изпраща разузнавателни дозори и дозорни отделения.

 

Командирът на батальона, назначен за стражево охранение след като получи задачата си извършва следното:  уяснява задачата; оценя обстановката; взема решение по карта; провежда рекогносцировка; отдава бойна заповед; извежда батальона на указания рубеж; организира наблюдението и охранението и заемането на рубежа.

 

При поставянето на задачите в бойната заповед указва:

 

- на стражевите застави – средствата за усилване, полосата за охранение, позициите и инженерното оборудване, къде да се поставят стражевите постове, патрулните двойки и секретните постове, рубежа, до който да се води разузнаването и реда за действие при противниково нападение;

 

- на резерва – района за разполагане;

 

- на артилерийските подразделения – огневите позиции, задачите за поддържане боя на стражевите застави и времето за готовност;

 

- на зенитното подразделение – огневите позиции, задачите, времето и степента на готовност, а на механизираните подразделения – реда за водене на огън по въздушни цели на противника;

 

- на противотанковия резерв – района за съсредоточаване и рубежите за развръщане при противниково нападение.

 

В седма точка на бойната заповед, освен времето за готовност за изпълнение на задачата, командирът на батальона указва времето за заемане на позициите, готовността на огневата система, последователността, сроковете и степента на инженерното оборудване.

 

След уточняване задачите на подразделенията на местността командирът на батальона организира взаимодействието, дава указания по всестранното осигуряване на боя и защитата от запалително оръжие, определя реда за поддържане на свръзката с подразделенията, а на командирите на стражевите застави и на подразделенията, определени за водене на разузнаване, освен това съобщава пропуска и отзива.

 

Задачите на стражевите застави, придадените средства за усилване, както и местата на наблюдателните постове се уточняват непосредствено на местността по време на рекогносцировката.

 

С получаване на данни за поява на противника командирът на батальона докладва за това на командира на бригадата и информира съседите.

 

Малки противникови групи, които се опитват да проникнат към охраняваните подразделения, стражевият отряд залавя в плен или унищожава. При настъпление на превъзхождащи сили батальонът упорито удържа заемания рубеж и осигурява развръщането и влизането в бой на охраняваните войски.

 

Ако в полосата на охранението бъде стоварен въздушен десант на противника, командирът на батальона докладва на командира, изпратил охранението и взема мерки за унищожаването му.

 

4. Организиране на комендантската служба.

 

Когато батальонът изпълнява самостоятелни задачи се организира комендантска служба от щаба на батальона в съответствие с решението на командира, с цел да се осигури охранението и скрито изнасяне, съсредоточаване и развръщане на подразделенията, поддържането на установения ред в районите за разполагане, тяхното напускане по график, разработен от щаба и утвърден от командира.

 

Комендантската служба се развръща предварително, преди подразделенията да се инколонират и излязат на маршрута или в района, а се събира след изпълнение на поставените задачи.

 

За носене на комендантската служба се привлича офицер от щаба на батальона и подготвен за тази цел мотопехотен взвод. Той се оборудва с необходимите средства за придвижване, свързочни средства, средства за радиационно и химическо разузнаване, евакуация, както и с пътно оборудване. Особено внимание се обръща на контрола за спазване от войските на мерките за маскировка и поддържане на установения ред, регулиране движението в районите за тяхното разполагане и на основните пътища към тях, а също така за охраната на района за разполагане на войските от проникването на външни лица и диверсионни разузнавателни групи на противника.

 

При разполагане на войските на място значително се усложнява управлението на комендантския взвод вследствие на ограниченото, а често и пълното забраняване работата на радиостанциите. При тези условия за управление на силите и средствата е нужно широко да се използват проводните и подвижните средства за свръзка.

 

За усилване на комендантската служба при разполагане на войските на място, особено нощем, в състава на комендантските постове, които се поставят на подхождащи пътища към района, трябва да се включат водачи, които при нужда може да съпровождат пристигащите подразделения и транспорт.

 

За да не се допусне струпване на подразделенията и дезорганизация, на подстъпите към районите за разполагане и излизане от тях се поставят указатели и пътни знаци за посоките на движение и постове за регулиране. Устройството на бариери и други съоръжения, а така също и направата на различни обозначения и надписи, които демаскират пунктовете за управление, се забранява категорично.

 

Важна задача на комендантската служба е да не допуска демаскиращи признаци, по които противникът може да установи района за разполагане. За тази цел комендантът на района, началниците на комендантските постове и постовете за регулиране на движението забраняват категорично: да се уврежда растителността на местността; интензивно придвижване на бойната техника и машините в районите за разполагане; устройване на нови пътища в местата, които се наблюдават от въздуха; оставяне на следи от вериги и колела извън пътищата; струпване на личния състав и транспорт около кухнята, пункта за водоснабдяване и складовете: паленето на огньове на откритите места, осветяване на местността с фенери, фарове и оповестяване на войските със сигнални ракети. Необходимо е да се има предвид от всички командири, че за откриване мястото на разполагане на войските, противникът ще използва периодично облитане на районите с летални апарати и фотографиране от въздуха.

 

Подразделенията заемат районите си за разполагане по реда на пристигането, като не се допуска спиране на колоните по пътищата в очакване на разполагането им в определените райони.





{START_COUNTER}