Техническо осигуряване на батальона в отбрана

Техническо осигуряване на механизираният батальон в отбрана

 

 

1. Влияние на условията на отбранителния бой върху организацията на техническото осигуряване.

 

Условията за организиране на техническото осигуряване отбранителния бой се определят както от мястото и задачите в построението на отбраната на бригадата, така и от условията за преминаване към отбрана.

 

Механизираният батальон може да се отбранява в първия или втория ешелон на бригадата, в полосата за осигуряване или на предна позиция, да бъде общовойскови резерв или противодесантен резерв. Отбраната може да се подготви предварително или да се организира в хода на боя без непосредствено съприкосновение с противника и при съприкосновение с него.

 

Преминаването на батальона към отбрана, в състава на първия ешелон на бригадата, в хода на настъпателния (срещния) бой, т.е. при  съприкосновение с противника, ще се характеризира със следните особености:

 

   - подразделенията ще водят бой под прякото въздействие на превъзхождащи сили на противника за закрепване на изгоден рубеж;

 

   - отбраната ще се организира в много кратки срокове, в условията на сложна и рязко изменяща се обстановка;

 

   - наличие на открити флангове и останали в тила неунищожени групи на противника;

 

   - нарушаване на свръзката с подразделенията и щаба на бригадата;

 

   - наличие на сложна радиационна, химическа, бактериологическа и биологическа обстановка;

 

   - некомплектованост на подразделенията с личен състав, въоръжение и техника вследствие на загуби в настъпателния (срещен) бой;

 

   - откъсване на ремонтните и тилови подразделения от бойния ред, поради извършването на ремонтно-възстановителни работи на повредено въоръжение и техника;

 

   - снижаване на запасите от материални средства вследствие разходите за настъпателния (срещния) бой;

 

   - намаляване на експлоатационния пробег на БТ и АТ до следващото техническо обслужване;

 

   - намаляване на ремонтно-евакуационните възможности на батальона и бригадата вследствие на загуби в личен състав и ремонтно-евакуационни средства.

 

Условията за преминаване към отбрана на второешелонния батальон ще бъдат също неблагоприятни и крайно тежки, предвид на това, че той ще решава и задачите възникнали в хода на настъпателния (срещен) бой, като унищожаване останали съпротиви на противника зад бойния ред на бригадата (първия ешелон), унищожаване на въздушни десанти и специални отряди, заменяне на подразделения от първия ешелон, които са загубили своята боеспособност и други.

 

По такъв начин при преминаване към отбрана в условията на непрекъснато съприкосновение с противника, организирането на техническото осигуряване се усложнява вследствие на:

 

   - крайно ограниченото време за подготовка на въоръжението, техниката и личния състав за отбранителния бой;

 

     - разходване на голяма част от материалните средства (бойни припаси, ГСМ и военно-технически имущества) и необходимост от незабавно попълване на запасите от такива за водене на отбранителния бой;

 

     - откъсване на ремонтно-евакуационните подразделения (РЕП) от бойния ред на батальона и тяхната заетост по възстановяването на повредени въоръжение и техника, а оттук и невъзможност да окажат помощ в подразделенията по обслужването на техниката;

 

     - снижаване на ремонтно-евакуационните възможности на РЕП поради загуби в личен състав и ремонтно-евакуационни средства;          

 

     - непрекъснато нарастване на ремонтния фонд, обусловено от прякото въздействие на противника;

 

     - отдалеченост на бригадните складове от бойния ред и неблагоприятни условия за подвоз на материални средства;

 

При подготовка на отбраната предварително, без съприкосновение с противника, условията ще бъдат по-благоприятни вследствие на следните фактори:

 

   - наличие на определено време за подготовка на въоръжението, техниката и личния състав на отбранителния бой;

 

   - противникът е с ограничени възможности за въздействие;

 

   - подразделенията ще бъдат окомплектовани с личен състав, въоръжение и техника;

 

   - неизправното въоръжение и техника ще бъдат в по-малко количество, а ремонтно-евакуационните възможности на батальона ще бъдат нормални, или близко до нормалните, което дава възможност за участие на РЕП в обслужването на въоръжението и техниката;

 

   - инженерно оборудване на батальонния отбранителен район, с което се постига намаляване степента на въздействие на противника върху личния състав и техниката;

 

   - предварително развръщане на РЕП, с което се увеличава и времето за извършване на ремонт;

 

   - предварително разузнаване и оборудване на пътища за евакуация на повредените машини;

 

   - нормално отдалечение на бригадните складове и благоприятни условия за подвоз на материални средства;

 

   - възможност за дублиране на свръзката,  проводна и радио, с което се постига устойчивост и непрекъснатост в управлението на подразделенията.

 

Тези по-благоприятни условия трябва максимално да бъдат използувани от ЗКТЧ и командирите на подразделенията за своевременното организиране и пълнообемно провеждане на мероприятията по подготовката на техниката и личния състав за отбранителния бой, което е залог за сриване настъплението на противника и създаване на условия за преминаване в решително настъпление.

 

Независимо от условията за преминаване към отбрана ЗКТЧ на батальона е длъжен да прояви настойчивост, решителност, творчество и непоколебима воля за организиране в кратки срокове и провеждане в максимална степен на мероприятията по техническото осигуряване.

 

2. Особености в дейността на ЗКТЧ за организиране на техническото осигуряване.

 

Последователността в работата на ЗКТЧ на батальона ще зависи изключително от условията за преминаване към отбрана и разполагаемото време за подготовка на отбраната.

 

При преминаване към отбрана в съприкосновение с противника условията за получаване на бойна задача и разпореждането по техническото осигуряване от щаба на бригадата ще бъдат неблагоприятни, поради което информация за тяхното съдържание ЗКТЧ на батальона нормално ще получи чрез установяване на личен контакт с командира на батальона или офицер от техническа служба на бригадата. Когато той се е откъснал от първоешелонните роти, поради организиране на евакуацията и ремонта на повредените машини, то задачата може да се получи и по радиостанцията. Обикновено ЗКТЧ най-напред ще получи информация за бойната задача, а след това и разпореждане по техническото осигуряване. Независимо от това, още с получаването на бойната задача, той е длъжен своевременно да организира техническото осигуряване, т.е. да вземе решение, да го сведе до изпълнителите и организира неговото реализиране.

 

При уясняване на задачата ЗКТЧ трябва да разбере: на кой рубеж батальонът преминава към отбрана, излезли ли са от строя други машини, къде се намират те и изискват ли незабавна евакуация; къде се намира старшия началник по служба, неговите ремонтно-евакуационни средства и какви задачи изпълняват; къде се намират бригадните складове и други въпроси произтичащи от конкретната тактическа и техническа обстановка.

 

На базата на изводите от уясняването на задачата ЗКТЧ трябва да определи какви неотложни мероприятия следва да се проведат по техническото осигуряване. Най-често те ще бъдат насочени към извършване на евакуация на повредени машини, дозавършване на ремонта на други, попълване на подразделенията, които водят бой за закрепване на рубежа с бойни припаси, заменяне на излезли от строя механик-водачи с тези от резерва или състава на РЕП и др. Тези мероприятия ЗКТЧ свежда до изпълнителите - ЗКТЧ на роти и командира на РЕП, чрез отдаване на кратки и ясни разпореждания, устно или по радиостанцията, в зависимост от това къде те се намират.

 

След това ЗКТЧ на батальона е длъжен за кратко време да оцени техническата обстановка и да вземе решение, след което излизайки към предния край на отбраната да проведе рекогносцировка. Уточненото си решение той докладва на командира на батальона на КНП, а след утвърждаването му го свежда до командирите на подразделения и техните ЗКТЧ чрез отдаване на разпореждане. Паралелно с това организира дейността на подчинените си на пунктовете за техническо наблюдение (батальонния и тези на първоешелонните роти), на ремонтно-евакуационната група (РЕГ) на батальона и придадените ремонтно-евакуационни средства (РЕС) на бригадата, ако има такава. Съгласува дейността си с началника на щаба и ЗКТ (командира на снабдително-домакинския взвод) по подвоза, разпределението и попълването на ротите с АБТИ и зареждането на машините с ГСМ. След закрепването на ротите на заповядания рубеж и организирането на огневата система организира техническото обслужване на техниката.

 

При първа възможност ЗКТЧ на батальона е длъжен да докладва на ЗКТЧ на бригадата за техническата обстановка в батальона, за взетото решение по техническото осигуряване и проведените мероприятия от него до момента.

 

При подготовка на отбраната предварително без непосредствено съприкосновение с противника, ЗКТЧ на батальона ще разполага с повече време, а и общите условия ще бъдат по-благоприятни. В този случай дейността му за организиране на техническото осигуряване ще протича по общоприетата схема (модел), т.е. както при настъпление, но с отчитане на условията на отбранителния бой.

 

Така например, при уясняването на задачата, той трябва да отчете влиянието на мястото на батальона в бойния ред на бригадата и задачите, които ще изпълнява, върху организацията на техническото осигуряване, правилно да разбере замисъла на ЗКТЧ на бригадата и заповяданите от него мероприятия по техническо осигуряване. Съобразявайки се със заповяданите срокове за подготовка на личния състав и техника, точно да разчете времето, своевременно да определи неотложните мероприятия по техническо осигуряване и постави задачи на подчинените командири на подразделенията и техните ЗКТЧ.

 

В зависимост от разполагаемото време той може да оцени тактическата и техническата обстановка най-напред по карта, а след това да участвува в рекогносцировката провеждана от командира на батальона преди заемане на отбраната от подразделенията. Тук ЗКТЧ трябва да разузнае и уточни местата на ПТН, РЕГ на батальона, маршрутите за евакуация на повредените машини от първоешелонните ротни пунктове, удобни укрития за извършване на ремонт. Ако батальонът е втори ешелон (общовойскови или противодесантен резерв) той трябва да разузнае маршрутите за изнасяне, рубежите за провеждане на контраатаки, огневите рубежи, местата и маршрутите на скитащите оръдия, танковете и БМП. При отбрана на батальона в полосата за осигуряване или на предна позиция да разузнае маршрутите за оттегляне и излизане от боя, а на рубежите да уточни местата и задачите на ремонтно-евакуационните средства.

 

След уточняване на решението си местността и оформянето му на работната карта, ЗКТЧ го докладва но командира на батальона, а след утвърждаването му го свежда до командирите на роти и самостоятелни подразделения чрез разпореждане.

 

При наличие на време ЗКТЧ на батальона може да участвува в организирането на взаимодействието по техническо осигуряване от ЗКТЧ на бригадата, където и ще му доложи своето решение.

 

След поставяне на задачите на подчинените, ЗКТЧ трябва да съсредоточи своята дейност за реализиране на решението си с основно внимание на подготовката на техниката и техническия личен състав за отбранителния бой.

 

3. Особености в подготовката на БТ и АТ и техническия личен състав за отбранителния бой.

 

Подготовката на БТ и АТ ще се заключава в извършване на техническо обслужване, евакуация и ремонт на повредени машини, попълване на запасите от АБТИ и ВТИ до заповяданата норма.

 

Техническото обслужване на бойните машини ще се извършва веднага след организирането на огневата система, на огневите позиции или в близост до тях, от екипажите и разчетите под непосредственото ръководство на командирите на подразделения. При предварителната подготовка на отбраната обслужването може да се извърши и в района за съсредоточение, като се изхожда от сроковете и реда за заемане на отбраната от подразделенията. В този случай специалистите от РЕП на батальона ще имат възможност да оказват помощ  на подразделенията с подвижните ремонтни средства, докато при преминаване към отбрана в съприкосновение с противника, тяхното участие ще бъде изключение. Това се обуславя от наличието на по-голям ремонтен фонд, заетостта на РЕП по неговото възстановяване и невъзможността да се изведат подвижните ремонтни средства към предния край на отбраната.

 

Редът и сроковете за извършване на обслужването се заповядват от командира на батальона по предложение на ЗКТЧ, като се отчита изискването за запазването на боеготовността на батальона като цяло, т.е. да не се обслужват повече от две трети от бойната техника. Обслужването на автомобилите от тила на батальона ще се провежда след завършване на подвоза на материалните средства.

 

Евакуирането и възстановяването на повредената техника при преминаване към отбрана в съприкосновение с противника, ще бъде основна и неотложна задача на ЗКТЧ и РЕП на батальона. Крайно тежките условия в този случай ще налагат бързо откриване на повредените машини на бойното поле, оценяване на техническото им състояние и организиране от ЗКТЧ на тяхното възстановяване, евакуация или сдаване на ремонтните средства на старшите звена, а ремонтчиците да работят с максимално напрежение на силите, да проявяват творчество и инициатива – предпоставка за това е тяхната мирновременна подготовка провеждана от ЗКТЧ и неговия личен пример в боя. В този случай се допуска извършване на ремонтни работи в непълен обем, т.е. ремонта на машините да осигурява само тяхната боеготовност (възможност за бойно използуване) и подвижност. С това се съкращава времето за връщане на машините в строя, а оттук и повишаване боеспособността на подразделенията.   

 

По-благоприятни са условията за евакуиране и извършване на ремонт на повредените въоръжение и техника при предварителна подготовка на отбраната, обусловени от по-малкия ремонтен фонд, наличието на повече време, по-големите ремонтни възможности на батальона и оказването на помощ от ремонтните органи на бригадата.

 

Един от основните фактори, определящи своевременното възстановяване на повредената БТ и АТ и връщането и в строя, е непрекъснатото снабдяване с необходимото АБТИ, експлоатационни материали и други военно-технически имущества. Ето защо ЗКТЧ трябва непрекъснато да контролира техния разход, да уточнява потребностите от тези материални средства, своевременно да ги заявява в службите от щаба на бригадата и да организира техният подвоз и разпределение в подразделенията.

 

От изключително важно значение за повишаване безотказната работа на техниката в боя е подготовката на техническия личен състав. Тя се организира от ЗКТЧ и командирите на подразделения в зависимост от условията за преминаване към отбрана, а съдържанието по същество е както при настъпление.

 

При отбрана е целесъобразно с механик-водачите на бойни машини (особено за второешелонните подразделения) да се проведе разузнаване на маршрутите за изнасяне до рубежите за контраатака и направлението им за по-нататъшно движение. Аналогично тази дейност се провежда и когато батальонът се отбранява в полосата за осигуряване или на предна позиция.

 

Изхождайки от това, че подразделенията при отбрана ще бъдат повече разсредоточени и времето е ограничено, инструктажът на техническия личен състав е целесъобразно да се извърши от командирите на роти и самостоятелни подразделения или техните ЗКТЧ.

 

Залог за постигане целта на отбраната е нейната всестранна подго-товка, като значителен дял от нея се пада на материално-техническото й осигуряване. Отчитайки условията за организиране на отбранителния бой, следва да се повишава ролята и отговорността на ЗКТЧ на батальона за своевременната подготовка на техниката и личния състав, а също така и за реализиране от негова страна на умело и твърдо управление на подчинените сили и средства в хода на боя.

 

4. Техническо осигуряване на батальона в хода на отбранителния бой.

 

До времето за готовност на отбраната ЗКТЧ на батальона организира пункт за техническо наблюдение в близост до КНП на батальона. Ако местността не дава възможност за наблюдение на всички машини от бойния ред е целесъобразно да се разкрият и ротни ПТН. Последните се оборудват в ротните опорни пунктове от ЗКТЧ на роти. Съставът и задачите на ПТН са същите както при настъпление.

 

За техническо осигуряване подразделенията на батальона в хода на отбранителния бой още през подготвителния период, по решение на ЗКТЧ, се формира РЕГ от състава на ремонтния взвод и придадени ремонтни средства от ремонтния батальон на бригадата. Тя може да има следния примерен състав: броневлекач, две-три подвижни работилници (МРС-ВВ, МТО-ВВ, МТО-АТ, ЕГСМ), автомобил с АБТИ, автомобил с ГСМ. Същата се разполага в близост до батальонния ПТН с готовност да изпълнява следните основни задачи: евакуация на повредени машини от първоешелонните ротни опорни пунктове до близки укрития; възстановяване на повредените машини чрез извършване на текущ ремонт с малка продължителност; оказване техническа помощ на механик-водачите; подготовка на повредените машини за последваща евакуация към ремонтните органи на старшия началник по служба.

 

Със започване на отбранителния бой ЗКТЧ уточнява задачите на длъжностните лица от ПТН и командира на РЕГ. При излизане на машини от строя той е длъжен своевременно да влезе във връзка с екипажа на машината, да уточни неговото състояние и характера на повредата. След което взема решение по евакуацията и реда за възстановяване машината, докладва на командира на батальона и поставя задачи на РЕГ, чрез отдаване на кратки разпореждания (устно или по радиостанцията). Паралелно с това нанася изменението на тактико-техническата обстановка на работната си карта, а ремонтния фонд отчита в дневника за загубите.

 

Тук е необходимо да се подчертае, че евакуацията на повредените бойни машини от ротните опорни пунктове се извършва след разрешение на командира на батальона, като най-напред се евакуират машините с повредено въоръжение, а след това и останалите. Ремонтът на машините ще се извършва в близки укрития зад огневите позиции, чрез изпращане на ремонтни групи.

 

При вклиняване на противника е необходимо своевременно да се евакуират неизправните машини от застрашените участъци, чрез изпращане на влекача или използуването на други изправни еднотипни машини. За последните се иска разрешение от старшия началник по служба.

 

При провеждане на контраатака от батальона техническото осигуряване се осъществява както при настъпление.

 

При излизане от бой и оттегляне на батальона основно внимание се отделя на своевременната евакуация на повредените машини. Тя може да се осъществява последователно от един рубеж до друг. Това налага осигуряването на прикриващите подразделения със силни РЕГ. Евакуацията на повредените машини продължава до крайния рубеж заповядан за заемане от батальона, след което се организира възстановяването на повредените машини.

 

При заплаха от обкръжение е необходимо своевременно да се евакуират машините в батальонния отбранителен район, между РОП или в тях, да се приближат РЕС към бойния ред на ротите, а при необходимост да се обединят в една група с тила на батальона и организират съвместна кръгова отбрана.

 

При излизане от обкръжение редът за евакуация се определя от командира на батальона. Машините, които не могат да се евакуират се унищожават само с разрешение на командира на бригадата. За унищожаването им се назначават команди от инженерни подразделения, чиято работа се ръководи от определени за целта отговорни командири.

 

При поразяване на батальона с ЯХБО или високоточно оръжие, ЗКТЧ е длъжен за кратко време да оцени обстановката, да вземе решение, да доложи на ЗКТЧ на бригадата и организира своевременната евакуация на РЕС и повредените машини извън зоната на поражение. След което организира посрещането на ОЛП, информира неговия командир за обстановката и действа по указания на командира на батальона или старшия командир.

 

След отразяване атаката на противника или в паузите на боя ЗКТЧ своевременно организира попълването на подразделенията с АБТИ и друго ВТИ. При наличие на време и благоприятни условия организира техническото обслужване на техниката.





{START_COUNTER}